Jak nie dać się okraść?
Rosnąca popularność kryptowalut idzie w parze z działaniami oszustów, którzy wykorzystują różnorodne metody wyłudzania środków. Ich sposoby potrafią być często bardzo wyrafinowane. Mogą uśpić czujność potencjalnej ofiary, która przekonana, że działa w swoim interesie, straci pieniądze. Szacuje się, że w 2021 roku łączna suma oszustw na rynku krypto osiągnęła ok. 14 miliardów dolarów. Jak pokazuje tendencja, z roku na rok ta kwota rośnie. W tym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Ci o popularnych metodach wyłudzeń w branży kryptowalut oraz tym, jak się przed nimi przestrzec.
Telefony od maklerów i fałszywe strony
Możesz otrzymać telefon z podejrzanego numeru (kontakt może mieć także miejsce przez komunikatory), w którym Twój rozmówca przedstawia Ci się jako broker/makler/ambasador danej platformy. Prawdopodobnie usłyszysz, że przygotował dla Ciebie wspaniałą ofertę. To od razu powinno wzbudzić podejrzenia. Oszust będzie starał się wyłudzić dane, poprosi o wykonanie przelewu na konkretny rachunek bankowy lub też transfer środków na konkretny portfel kryptowalutowy. Istnieje też możliwość, że wyśle on Ci link do strony, gdzie masz się zalogować. Na takie działanie również trzeba szczególnie uważać, ponieważ wówczas Twój login i hasło zostaną przejęte. Strona może być np. bardzo precyzyjną kopią popularnych giełd.
Projekty scamowe
W branży krypto pojawiają się często projekty kryptowalutowe, które obiecują szybkie i bardzo wysokie stopy zwrotu z inwestycji. Bywa, że są one szeroko promowane przez influencerów, którzy pokazują jak przez afiliację kolejnych osób do sieci, zarabiają codziennie duże pieniądze w przeliczeniu na tokeny projektu. Tego typu działania są często też piramidą finansową, czyli strukturą, w której wypłaty osób, które dołączyły wcześniej, finansowane są z wpłat osób, które pojawiły się później. Pieniądz jest cały czas w obiegu, a wartość tokena może rosnąć, tak długo, jak pojawiają się nowi klienci. Niestety, ale taki model finansowania ma swój rychły koniec. To, że część osób, które zainwestowały, zostanie z niczym, jest wpisane w jego charakterystykę działania. Istnieją też projekty, które stosują technikę “rug pull’. Charakteryzują się one tym, że po zebraniu środków w ramach ICO, właściciele w tajemniczy sposób znikają, a pieniądze nigdy nie zostają odzyskane.
Jak nie dać się oszukać?
Najważniejsza jest ochrona własnych informacji poufnych. Nigdy nie podawaj swoich danych do konta, karty bankowej, logowania na giełdę lub klucza prywatnego do portfela kryptowalutowego. Nie wchodź w podejrzane linki, nawet jeśli wyświetlają się one w formie reklamy na Google. Oszuści potrafią uruchomić kampanię reklamową w celu wyłudzenia, ponieważ wygląda to znacznie wiarygodnie. Zwracaj uwagę, czy strona, na którą wchodzisz, ma certyfikat SSL (charakterystyczną kłódką przy adresie strony). Jeśli ktoś do Ciebie dzwoni i obiecuje wysokie stopy zwrotu z inwestycji, zachowaj czujność. Nawet jeśli rozmówca zna Twoje dane, to miej świadomość, że mógł je zdobyć w drodze wcześniejszego researchu. Nigdy, pod żadnym pozorem nie pozwalaj osobom trzecim na działania na Twoim komputerze za pomocą programu AnyDesk pozwalającego na zdalną obsługę. Edukuj się na temat popularnych ataków a projekty, w które inwestujesz, sprawdzaj na własną rękę, czytając ich dokumentację (whitepaper) i sprawdzając działalność ich founderów. Nie polegaj na poleceniach influencerów – to często osoby, które same nie wiedzą, że biorą udział w piramidzie finansowej.
Podsumowując – co zrobić, jeśli padłeś ofiarą oszustwa?
Jeśli nie zachowałeś środków ostrożności i niefortunnie straciłeś środki wówczas, skontaktuj się z policją i opowiedz o zaistniałej sytuacji. Szczególną rolę odgrywa tutaj czas Twojej reakcji. Należy to zrobić jak najszybciej, zanim oszuści zdążą np. przepuścić kryptowaluty przez narzędzia, które będą utrudniać prześledzenie ich.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób kupić lub sprzedać kryptowaluty w bezpieczny sposób, sprawdź nasze artykuły.