Bank Centralny Brazylii blokuje WhatsApp pay

Brazylijski bank centralny nakazał firmom Mastercard i Visa zawiesić przetwarzanie przekazów pieniężnych zlecany poprzez aplikację WhatsApp.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami opublikowanymi na portalu Cointelegraph Brazil, Bank Centralny Brazylii podjął działania przeciwko WhatsApp Pay “w celu zachowania odpowiedniego środowiska konkurencyjnego” i umożliwienia bankowi centralnemu oceny ryzyka, jakie firma stanowi dla istniejącego w kraju sektora finansowego.

Visa i Mastercard będą narażone na wysokie grzywny i sankcje administracyjne, jeżeli nie zawieszą działań związanych z płatnościami WhatsApp.

Bank Centralny Brazylii oszacuje ryzyko

Bank Centralny Brazylii zawiesił działalność WhatsApp Pay w kraju, twierdząc, że zrobił to w celu zapewnienia “funkcjonowania interoperacyjnego, szybkiego, bezpiecznego, przejrzystego, otwartego i taniego systemu płatności”. Dodał, że dzięki temu bank będzie miał czas na “ocenę wszelkich zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania brazylijskiego systemu płatności i weryfikację jego zgodności”.

WhatsApp uruchomił swój system płatniczy w Brazylii na początku tego miesiąca, po dwóch latach testów na różnych rynkach wschodzących. Brazylia jest drugim co do wielkości rynkiem dla aplikacji WhatsApp, z której w tym kraju, korzysta ponad 120 milionów użytkowników.

WhatsApp planuje integrację z systemem PIX

Pomimo podjęcia natychmiastowych działań przeciwko WhatsApp, brazylijski bank centralny ogłosił również, że funkcja płatności zostanie prawdopodobnie zintegrowana z PIX-em – nadchodzącym systemem płatności cyfrowych banku centralnego, opartym na technologii blockchain.

W rozmowie z Bloombergiem rzecznik WhatsApp stwierdził, że firma wspiera projekt PIX i zobowiązuje się do współpracy z bankiem centralnym, w ramach integracji:

“Wspieramy projekt PIX, zajmujący się płatnościami cyfrowymi i wspólnie z naszymi partnerami zobowiązujemy się do współpracy z Bankiem Centralnym w celu integracji naszych systemów, gdy PIX stanie się dostępny”.

WhatsApp jest kolejną firmą, która wprowadza swój własny system…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści