Kryzys sprawi, że banki stracą 20 proc. przychodów

– W ciągu trzech lat w Polsce może zniknąć około 15 proc. placówek bankowych, a banki coraz częściej będą sięgały po mniejsze formaty oddziałów. Efekt pandemii może spowodować spadek przychodów banków w 2020 roku nawet do 20 proc., więc będą one szukały oszczędności – poinformował PAP Biznes dyrektor w warszawskim biurze firmy Kearney Krystian Kamyk.

Kryzys a banki

„Choć przed wybuchem pandemii COVID-19 europejskie banki wydawały się spowalniać trend optymalizacji sieci placówek, po jej wybuchu prognozujemy, że w Europie nawet 1 na 4 oddziałów banków zostanie zamkniętych w ciągu najbliższych 3 lat”

– mówił dalej PAP Biznes Kamyk.

Jego dalsze prognozy nie brzmią optymistycznie.

„Spodziewamy się, że w Polsce może zniknąć około 15 proc. placówek przez najbliższe 3 lata. Dlaczego mniej niż w Europie? Dlatego, że takie kraje jak Hiszpania, Włochy czy Portugalia mają placówek na mieszkańca kraju zdecydowanie więcej niż Polska. U nas banki już wcześniej optymalizowały sieć placówek”

– dodał.

Zauważa, że będzie to jednak kontynuacja pewnego trendu.

„W 2015 roku w Polsce było ponad 14 tys. placówek bankowych, a w 2020 roku jest ich około 12 tys. Banki zredukowały liczbę placówek o około 15 proc. w ciągu 5 lat, mimo wzrostu przychodów na klienta w tym czasie i ogólnej dobrej koniunktury gospodarczej”

– powiedział.

Zmiana działania banków

kryzys banki

Zauważył też, że „banki będą odchodzić od standardowych placówek w stronę formatów dedykowanych konkretnym celom.”

„Placówki stają się mniejsze, a przez to tańsze dla banków. Będą formaty mobilne, dla elastycznego pozyskiwania klientów w miejscach o szczególnie dużym ruchu, czy formaty w zdecydowanie większym stopniu wykorzystujące technologię niż pracowników – przy dzisiejszym rozwoju technologicznym zaawansowane bankomaty pozwalają nie tylko wypłacać gotówkę, ale również ją wpłacać, sprawdzać różnego rodzaju informacje o posiadanych produktach, dokonywać przelewów, otwierać wybrane produkty, w tym nawet składać wnioski kredytowe”

– prognozuje.

Spadek przychodów o 20 proc.

Zdaniem dyrektora efektem pandemii może być też spadek przychodów

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści