Brexit: negocjacje pomiędzy UE a UK zamarły

Gdy ogłaszano Brexit, wielu spekulowało, że pozytywnie wpłynie on na kurs BTC. Dziś negocjację między UE i Wielką Brytanią po tym fakcie stanęły w martwym punkcie – poinformował właśnie główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.

Brexit i… co dalej?

– To nie może tak dalej trwać – dodał wspomniany Francuz i powiedział, że umowa pomiędzy wspólnotą a Wielką Brytanią musi zostać zawarta dość szybko, bo przed 31 października.

Uważa, Brytyjczycy powinni postępować zgodnie z deklaracją polityczną określającą ramy przyszłych stosunków między UE a Zjednoczonym Królestwem. Jego zdaniem UE jest nawet gotowa przedłużyć okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii o rok czy o dwa lata, ale w tej sprawie nie ma nawet ostatecznej decyzji władz z Londynu. W praktyce oznacza to, że Wielka Brytania opuści wspólny europejski rynek już z końcem roku.

Podobnie uważa główny brytyjski negocjator ds. brexitu David Frost. Podkreśla, że postępów w rozmowach z UE nie ma, ale dodał, że ogólna atmosfera rozmów jest „pozytywna”.

„Negocjacje będą kontynuowane i nadal dążymy do pomyślnego wyniku”

– zapewnił też Frost.

Zbuntowane królestwo

kurs bitcoin brexit

Przypomnijmy, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską dokładnie 31 stycznia. Dziś nadal trwa tzw. okres przejściowy. Do końca 2020 roku obie strony mają wynegocjować umowę w sprawie przyszłych relacji handlowych i dot innych kwestii.

Formalnie Zjednoczone Królestwo jest już poza instytucjami unijnymi, ale jeszcze stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do wspólnoty. Korzysta też z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.

Negocjacje są jednak konieczne, bowiem sporne kwestie dot. np. warunków działania dla przedsiębiorstw po obu stronach kanału La Manche, ram całego przyszłego porozumienia, roli Trybunału Sprawiedliwości UE oraz spraw rybołówstwa.

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści