Cena bitcoina może wkrótce spaść.

Weterani Wall Street ostrzegają przed formowaniem się bańki na Nasdaq. To może negatywnie wpłynąć na obecną cenę bitcoina

Ned Davis, który prowadzi swoją firmę badawczą na Wall Street od 1980 roku, uważa , że tworzy się bańka Nasdaq . Opierając się na przybliżonej korelacji między bitcoinem a akcjami w ostatnich miesiącach, może to negatywnie wpłynąć na rynek kryptowalut.

Od marca 2020 roku Bitcoin i S&P 500 odnotowały niesamowitą korelację. Były okresy, w których BTC znajdowało się w stagnacji podczas rajdu giełdowego, zwłaszcza od maja do czerwca. Jednak w większości korelacja pozostała wysoka. 9 lipca korelacja między bitcoinem a indeksem S&P 500 osiągnęła najwyższy w historii poziom 0,38 .

Korelacja między Bitcoinem a S&P 500 w ubiegłym roku.  Źródło: Skew.com
Korelacja między Bitcoinem a S&P 500 w ubiegłym roku.  Źródło:  Skew.com

Analitycy wyrazili zaniepokojenie zawyżeniem wyceny akcji spółek technologicznych od początku lipca. Jeśli zaawansowany technologicznie Nasdaq zacznie zanikać, może to spowodować większy trend spadkowy na giełdzie.

Lisa Abramowicz, business reporter dla Bloomberg, napisała:

„Wyceny technologii są najbardziej ekstremalne od czasu bańki technologicznej z 2000 roku, na podstawie stosunku Nasdaq do akcji spółek o małej kapitalizacji”.

Akcje technologiczne narażają Nasdaq na niebezpieczeństwo, a Bitcoin ryzykuje niewielką korektę.

Dane pokazują, że akcje spółek technologicznych stanowią prawie 50% indeksu Nasdaq Composite . Dlatego też, gdy akcje spółek technologicznych spadają, indeks Nasdaq Composite spada, szczególnie mocno.

Davis opisał obecną sytuację Nasdaq 100 jako „szampańską”, budząc obawy co do wyników akcji FAANG i spółek technologicznych. Zauważył, że akcje, takie jak Microsoft, gwałtownie spadły po zyskach, ponieważ firmy internetowe i programistyczne wciąż odczuwają skutki blokady koronawirusa przez rządy na całym świecie.

„Nasdaq 100 wygląda dla mnie jak szampan” – powiedział. „Jeśli to nie jest oznaka wspinania się na wysoką trampolinę dla spekulacji, to nie wiem, co to jest”.

W najbliższym czasie załamanie na giełdzie może spowodować niewielki spadek cen bitcoina. Chociaż bitcoin był nieskorelowany podczas niektórych wzrostów na giełdzie, podczas spadków odnotował wyższy poziom korelacji.

PlanB, znany inwestor Bitcoin, powiedział :

„S&P 500 i bitcoin skorelowane i zintegrowane w przeciągu ostatnich 10 lat. 
S&P implikował cenę BTC: 25 000 $ … nadchodzą ciekawe czasy! ”

Podczas gdy niektórzy traderzy przewidują słabości struktury rynku Bitcoin w perspektywie krótkoterminowej, istnieją silne fundamentalne czynniki wspierające średnioterminowy wzrost.

Dzienny wykres cen Bitcoinów.  Źródło: TradingView.com
Dzienny wykres cen Bitcoinów.  Źródło: TradingView.com

Zmienne dla trendu wzrostowego w średnim okresie

Pomimo zdenerwowanej amerykańskiej giełdy, różne dane sugerują, że inwestorzy kryptowalut generalnie pozostają pewni siebie.

Według Grayscale, jej kryptowalutowe aktywa, którymi zarządza osiągnęły 4,3 miliarda dolarów . 

Wskazuje, że inwestorzy instytucjonalni konsekwentnie inwestowali w kryptowaluty, głównie bitcoina, od początku 2020 roku.

Stosunek longów do shortów na większości głównych giełd z kontraktami pozostał dodatni netto dla bitcoina w ostatnich tygodniach. Binance twierdzi, że w dziennym przedziale czasowym „najlepsi inwestorzy” na platformie futures to tacy co grają BTC na long . 

Ponad 52% traderów na giełdzie posiada obecnie długie kontrakty.

Niemniej jednak silny poziom oporu na poziomie 9500 USD i niepewność na amerykańskiej giełdzie mogą osłabić sentyment wokół bitcoina w najbliższym czasie. Ale w dłuższej perspektywie, mocne podstawy tworzą bardziej optymistyczny obraz dla największej kryptowaluty na świecie.

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści