Chiny dodają do oficjalnej listy zawodów tytuły związane z blockchainem

W Chinach istnieje 1838 oficjalnie uznanych zawodów. Teraz dołączyły do niej stanowiska takie jak inżynier blockchaina i operator aplikacji.

Zostań inżynierem blockchaina w Chinach

Chińskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych (MOHRSS) ogłosiło niedawno, że do listy oficjalnych zawodów dodano dwie nowe profesje: „Blockchain Engineer” i „Blockchain Application Operator”.

Lista definiuje „Blockchain Engineer” jako osobę, która pracuje nad projektowaniem architektury, programowaniem, aplikacjami systemowymi i testowaniem. Operator aplikacji blockchain” skupia się na technikach, które wykorzystują aplikacje blockchain w przemyśle, edukacji lub sektorze publicznym.

Uznanie inżyniera blockchaina za zupełnie inny zawód niż inżynier oprogramowania, jest istotne dla branży, ponieważ pozwala statystykom, zrozumieć rozmiar siły roboczej i udział w niej. Uniwersytety będą mogły przyjrzeć się popytowi ze strony przemysłu i odpowiednio zaplanować programy nauczania.

Inny przykład: pierwsza oznaka pęknięcia bańki w sektorze Blockchain może pojawić się, gdy liczba zatrudnionych inżynierów Blockchain spadnie, a liczba ogólnych inżynierów oprogramowania wzrośnie. Jeżeli liczba osób zatrudnionych w blockchainowych zawodach, będzie rosnąć z roku na rok, będzie to znak że branża jest zrównoważona.

Oficjalne określenie blockchainowych profesji, oznacza również rozpoczęcie procesu regulacyjnego w branży. ST Daily poinformowało, że osoby pracujące w branży blockchain, podobnie jak w przypadku innych zawodów, również mają swój własny kodeks etyczny.

Ludzie zareagowali pozytywnie na nowe wiadomości. Ogłoszenie China Daily zebrała 1500 likeów i 450 udostępnień, na platformie społecznościowej Weibo. Niektóre firmy związane z blockchainem, zamieszczały ogłoszenia rekrutacyjne w komentarzach: „Zatrudniamy inżynierów blockchaina, napisz prywatną wiadomość, aby uzyskać więcej informacji”.

Zmieniające się oblicze chińskiej gospodarki

Pierwszy oficjalny spis zawodów w Chinach został opublikowany w 1999 roku. Jest on corocznie aktualizowany o nowe profesje, w miarę rozwoju gospodarki i powstawania nowych gałęzi przemysłu. W 2019 roku dodano do niego na przykład zawody takie jak „eSport Athlete” i „Drone Pilot”, co świadczy o ciągłym rozwoju branży e-sportu i stale rosnących zastosowaniach komercyjnych i rządowych samolotów bezzałogowych.

Jakie jeszcze zawody…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści