Chiny przetestują cyfrowego juana na platformie dostaw żywności

People’s Bank of China (PBoC) planuje przetestować rzeczywiste użycie cyfrowego juana, na platformie dostaw żywności Meituan Dianping. Ten wspierany przez firmę Tencent gigant w swojej branży, posiada obecnie 435 milionów aktywnych użytkowników.

CBDC dla 435 mln użytkowników

Meituan Dianping jest platformą dostaw żywności z siedzibą w Pekinie, która obecnie posiada ponad 435 mln aktywnych użytkowników i każdego dnia, obsługuje transakcje o wartości miliardów dolarów . Stwarza to ogromną szansę na masowe przyjęcie cyfrowego juana, który jest również nazywany Cyfrową Walutą Elektronicznej Płatności (Digital Currency Electronic Payment) lub DCEP.

Bloomberg poinformował, że Meituan przeprowadził rozmowy z działem chińskiego Banku Centralnego – Instytutem Badań nad Cyfrową Walutą – na temat przypadków użycia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Obie strony muszą jeszcze określić szczegóły dotyczące ich partnerstwa.

Podobno oprócz firmy dostarczającej żywność, w rozmowach z Bankiem Centralnym, wzięła druga firma grupy Tencent – Bilibili. Bilibili to popularna chińska platforma streamingowa. Niedawno do projektu dołączyła również jedna z największych aplikacji transportowych, podobna do naszego Ubera – DiDi.

Nie ma jeszcze daty premiery, ale Chiny robią szybkie postępy

PBoC już wcześniej wyjaśnił, że póki co, nie ma konkretnej daty uruchomienia cyfrowego juana, jednak Bank Centralny i jego oddział badawczy, mocno pracują nad tym, aby sprawdzić jego rzeczywiste wykorzystanie w życiu codziennym.

W kwietniu pojawiły się pogłoski o uruchomieniu portfela w czterech chińskich miastach – Shenzhen, Chengdu, Suzhou i Xiongan – w celu wstępnego przetestowania cyfrowej waluty.

Postępy Chin w testowaniu i uruchamianiu swojej cyfrowej waluty nabrały tempa dopiero w czasie pandemii. W czerwcu były wiceprzewodniczący Krajowej Rady ds. Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w PBoC, Wang Zhongmin, ogłosił, że Chiny zakończyły prace nad architekrurą CBDC. W marcu tego roku rząd rozpoczął również prace nad niezbędnymi ustawami dotyczącymi centralnej waluty banku centralnego (CBDC).

Na początku tego miesiąca, Matthew Graham, weteran z rynku bankowości inwestycyjnej w Chinach i dyrektor generalny Sino Global Capital z siedzibą w Pekinie, przeanalizował

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści