Czy to początek kolejnej bańki na BTC? Cena ETH najwyżej od 5. miesięcy

  • Bitcoin wybił górą z trójkąta równoramiennego
  • Cena BTC najwyżej od miesiąca
  • Cena ETH najwyżej od 5. miesięcy

Cena Bitcoina od dłuższego czasu poruszała się w trendzie horyzontalnym tworząc formację trójkąta równoramiennego. Na uwagę zasługuje fakt, iż tendencja ta trwała tak długo, że niemal doszło do pełnego zwężenia trójkąta, co nie zdarza się zbyt często.

Mijający tydzień przyniósł jednak ze sobą nieco większą zmienność, dzięki której cena najstarszej z walut wirtualnych wybiła powyżej linii tendencji spadkowej będącej górnym ograniczeniem trójkąta równoramiennego.

Wskutek późniejszej aprecjacji kurs BTC pokonał także horyzontalny opór w wysokości 9 450 USD i zatrzymał się dopiero w okolicy 9 700 USD, co jest najwyższym poziomem od ponad miesiąca.

Od środy, 22 lipca br. cena Bitcoina porusza się w trendzie horyzontalnym. Z jednej strony, tendencja ta mogłaby okazać się formą korekty, po zakończeniu której rynek rozpocznie kolejny ruch wzrostowy. Realnym zasięgiem dla takiej aprecjacji mogłyby wówczas okazać się okolice 10 000 USD, bądź nawet 10 400 USD.

Należy przy tym jednak pamiętać o istnieniu zasady zmiany biegunów. Mówi ona o tym, iż każdy poziom, który w przeszłości stanowił istotny opór, po pokonaniu powinien zostać przetestowany od drugiej strony, tj. jako wsparcie.

Fakt ten sprawia, że nie można wykluczyć pojawienia się na notowaniach BTC większej korekty spadkowej. Cena najstarszej z walut wirtualnych w dalszym ciągu nie przetestowała bowiem od góry (jako wsparcia) linii tendencji spadkowej będącej górnym ograniczeniem wcześniejszego trójkąta, a poziom ten w przeszłości testowany był wielokrotnie i stanowił istotny opór.

Ethereum najwyżej od 5. miesięcy

Spoglądając na notowania Ethereum zauważymy, że cena ETH od końcówki maja br. poruszała się w trendzie horyzontalnym między 218 USD a 250 USD. Wskutek ostatnich spadków zapoczątkowanych odrzuceniem górnego ograniczenia tej konsolidacji, rynek dotarł jednak tylko w okolice lokalnego wsparcia w wysokości 232 USD i mierzenia 50 korekty Fibonacciego.

To właśnie w okolice 232 USD już pod koniec minionego tygodnia pojawiła się reakcja popytowa. Zapoczątkowane wówczas wzrosty doprowadziły do pokonania oporu w wysokości 250 USD. Oznacza to, że cena ETH wybiła górą z konsolidacji.

Na przestrzeni ostatnich dni obserwowaliśmy dynamiczną aprecjację, wskutek której notowania Ethereum dotarły w rejon kolejnego, niezwykle istotnego oporu. Poziom te wyznaczony został na podstawie szczytów z lutego br.

Póki co, nie pojawiła się tu jednak żadna większa reakcja podażowa mogąca sygnalizować potencjalne odrzucenie tego poziomu. Jeżeli więc strefa ta zostanie trwale pokonana, cena ETH mógłby wzrosnąć nawet do 360 USD. To właśnie tam znajduje się bowiem kolejny, istotny poziom oporu.

Podobnie jak w przypadku BTC, nie można jednak zapomnieć o istnieniu zasady zmiany biegunów. Jeżeli bowiem w okolicy testowanego obecnie poziomu pojawi się reakcja podażowa i strefa ta zostanie trwale odrzucona, na rynku mogłoby dojść do powstania przynajmniej korekty spadkowej. Realnym zasięgiem dla takiej deprecjacji byłoby jednak dopiero wsparcie w okolicy 250 USD. Jest to bowiem ostatnio pokonany opór, które teraz mógłby zostać przetestowany od drugiej strony.

Autor poleca również:

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści