Czym jest bitcoin i kryptowaluty?
Bitcoin (BTC) jest pierwszą kryptowalutą, która stworzyła fundament dalszego rozwoju całej branży. Jego uruchomienie miało miejsce w 3 stycznia 2009 roku, kiedy to jego twórca wykopał pierwszy blok BTC. Całkowita podaż wynosi 21 milionów monet. Obecnie (stan na 21.06.23 r.) w obiegu jest ponad 19,4 milionów BTC. Szacuje się, że ostatnia jednostka zostanie wydobyta nie wcześniej niż w 2140 roku. Bitcoin używany jest jako środek przechowywania wartości oraz w celu spekulacji. Jego wykorzystanie jest coraz szersze. Można kupować za niego produkty i usługi np. rezerwować hotele, nabywać bilety lotnicze itd. Ilość jego zastosowań cały czas powiększa się wraz ze wzrastającą popularnością.
Bitcoin oraz większość kryptowalut charakteryzują się takimi cechami jak: ograniczona podaż (zapobieganie inflacji), możliwością przechowywania w portfelu (specjalnym oprogramowaniu umożliwiającym interakcję z Twoimi zasobami w blockchain) oraz decentralizacją (rozproszeniem procesu decyzyjnego pośród uczestników sieci).
Jak powstał Bitcoin?
Dnia 31 października 2008 roku opublikowany został manifest Satoshiego Nakamoto “Bitcoin: A peer-to-peer Electronic Cash System” – 9-stronicowy dokument opisujący koncepcję przesyłania monet opartych o kryptografię w ramach sieci peer-to-peer, jaką jest blockchain. Jego autor (lub grupą autorów) był anonimowy. Choć w tamtym czasie ta idea była przedmiotem zainteresowania jedynie wąskiej grupy osób, to z czasem stawała się ona coraz bardziej popularna. Obecnie blockchain to jeden z głównych motorów napędowych technologicznej rzeczywistości. Jego powszechność staje się coraz większa na skutek rozwiązywania problemów systemowych i coraz szerszej globalnej adaptacji.
Czym jest blockchain?
Blockchain jest rozproszonym rejestrem opartym o łańcuch bloków, umożliwiającym użytkownikom przesyłanie w modelu peer-to-peer kryptowalut, czyli cyfrowych zapisów wartości monet.
Cechy charakterystyczne blockchain:
- Zdecentralizowana struktura – nie ma żadnej centralnej jednostki, która kontroluje działanie systemu. Jest on obsługiwany przez wielu użytkowników zwanych węzłami, którzy przechowują na swoich komputerach kopię systemu.
- Transparentność – dzięki łańcuchowi bloków każdy zapis transakcji jest możliwy do sprawdzenia i prześledzenia.
- Oprogramowanie open-source – kod źródłowy blockchainów jest dostępny publicznie. Każdy uczestnik sieci może zgłaszać propozycje poprawek w celu usprawnienia działania.
- Bezpieczeństwo – wykorzystywane są zaawansowane mechanizmy kryptograficzne do zapewnienia bezpieczeństwa danych. System nie ma tzw. pojedynczego punktu awarii, co oznacza, że jeśli część węzłów ulegnie uszkodzeniu, wówczas ich rolę przejmą pozostałe z nich.
- Niezmienność – informacje zapisywane w kolejnych blokach są niemożliwe do zmiany bez zgody większości uczestników sieci. Każdy blok zawiera unikalny identyfikator (hash), który jest oparty na danych z poprzedniego bloku. Jakakolwiek próba dokonywania zmian spowoduje zmiany w hashu, co zostanie zauważone przez pozostałych uczestników sieci.
- Pseudonimowość – transakcje w blockchain zapisywane są w formie adresów portfeli, z których są dokonywane. Nie są one powiązane bezpośrednio z tożsamością ich właścicieli. Działania są jawne, jednak dane osobowe są niemożliwe do wykrycia przez innych użytkowników.
- Działanie 24/7 – blockchain działa przez cały czas, można przesyłać środki o dowolnej porze z każdej części świata.
Czym inne kryptowaluty różnią się od bitcoina?
Odkąd BTC trafiło na rynek, pojawiło się mnóstwo projektów innych kryptowalut. Są one również oparte o blockchain, natomiast różnią się swoją charakterystyką. Zależy to od twórców danego projektu.
Podsumowując – 15 lat rozwoju kryptowalut
Zaczęło się od koncepcji kryptowaluty w zdecentralizowanym rejestrze. Teraz mamy do czynienia z wieloma drogami, w których poszła ta technologia, łącząc się z różnorodnymi branżami. W przyszłości pod strzechy trafi trzecia generacja Internetu (Web3) oparta o łańcuch bloków, czyli następca obecnej formy sieci. To pokazuje jak wielką drogę blockchain w trakcie ostatnich niemal 15 lat. Warto być częścią tego procesu zmian już teraz, zagłębiając się w tematykę kryptowalut i pozostając na bieżąco ze zmianami, które mają miejsce w skali globalnej.