Multi-client testnet Ethereum 2.0 już w czerwcu

Programista Ethereum 2.0 ujawnia, że ​​testnet Schlesi był wystarczająco udany, aby mieć nadzieję na bardziej oficjalny testnet dla wielu klientów w czerwcu na podstawie specyfikacji 0.12.

Prace nad Ethereum 2.0 są teraz prawie całkowicie ukierunkowane na naprawianie błędów, a zespół próbuje zsynchronizować wszystkich istniejących klientów w jednej wersji blockchain.

Raport realizatorów Ethereum 2.0, który odbył się 14 maja, ujawnia, że ​​większość pracy poświęcona jest naprawianiu błędów w kodzie i ulepszaniu sposobów ich wykrywania.

W tym ostatnim przypadku Mehdi Zerouali z Sigma Prime poinformował o znacznych postępach w projektowaniu technik „fuzzingu”, które dostarczają fałszywe dane do programu, aby znaleźć miejsce, w którym się psuje.

Analiza Sigma Prime pomogła już znaleźć kilka błędów niskiego poziomu w oprogramowaniu klienckim Ethereum 2.0 i bibliotekach, na których polegają. W szczególności analitycy znaleźli nieskończony błąd pętli w kliencie Teku i błąd segmentacji pamięci w Nimbus.

Klienci koncentrują się na błędach

Ponieważ klienci są odpowiedzialni za przechowywanie i sprawdzanie łańcucha bloków, ważne jest, aby byli w pełni zsynchronizowani ze sobą. W przypadku Ethereum 2.0 opracowywanych jest siedmiu oddzielnych klientów.

Większość z nich pracuje nad optymalizacjami sieci testowej Schlesi, pierwszej sieci testowej Ethereum 2.0 dla wielu klientów, która symuluje środowisko mainnet.

Początkowa sieć Schlesi została uruchomiona z klientami Prysm i Lighthouse, opracowanymi odpowiednio przez Prysmatic Labs i Sigma Prime. Ten pierwszy już działał w dobrze znanej sieci testowej dla jednego klienta.

Po uruchomieniu Schlesi klient Teku PegaSys również dołączył do sieci testnet, podczas gdy Nimbus i Lodestar osiągają jak dotąd ograniczony sukces.

Premiera hipotetycznie w czerwcu

Afri Schoedon, lider inicjatywy testes Schlesi, wyjaśnił na wezwaniu, że sieć miała ciężki start. Błędy uniemożliwiały pierwsze uruchomienie, a kiedy to zostało naprawione, ostateczność transakcji „była straszna” z powodu częstych awarii klientów.

Ale Schoedon pochwalił deweloperów klientów za ich szybkość w rozwiązywaniu tych problemów, co pozwoliło na stabilizację sieci.

„Myślę, że wszyscy jesteśmy zaskoczeni jego stabilnością”

– dodał.

Biorąc pod uwagę te sukcesy, Schoedon zaproponował uruchomienie nowej sieci testowej dla wielu klientów, która byłaby jeszcze bliższa specyfikacji mainnet, kierując się na jeszcze nie zaimplementowaną specyfikację 0.12, w przeciwieństwie do obecnej wersji 0.11.2.

„Staramy się celować w czerwiec 2020 r. jako datę premiery”

– dodał Schoedon, choć zauważył, że zależy to w dużej mierze od wydania klientów w wersji 0.12.

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści