Fed prawdopodobnie zamroził stopy procentowe na lata

Fed prawdopodobnie zamroził stopy procentowe na lata. Wątpliwe, by bank centralny USA miał odwagę jeszcze je obniżyć i sprawić, by zaczęły mieć ujemny charakter. Z drugiej strony, dalszych tego typu działań żądają politycy. USA stoją więc dziś przed wielkim dylematem.

Fed, stopy procentowe i Donald Trump

fed stopy procentowe

Prezydent Donald Trump od dawna niemal otwarcie walczył z Fedem, by ten szybko i gwałtownie obniżył stopy procentowe. Robi to właściwie nadal, bowiem nawet ostatnie decyzje banku centralnego USA, który przecież w końcu zrealizował marzenie mieszkańca Białego Domu, spotykały się z jego narzekaniem.

W co gra Trump? Przede wszystkim chce wygrać wojnę walutową i handlową z Chinami. Do tego potrzebny jest mu zaś bardzo tani dolar, który wspomoże eksport. Do tego tani pieniądz i nieopłacalne lokaty pobudzają też wewnętrzny popyt. Jesienią w USA odbędą się zaś kolejne wybory prezydenckie. Trump – co zrozumiałe! – chce je wygrać w cuglach.

Sam Fed już w marcu 2020 roku ściął stopy procentowe praktycznie do zera. Przy okazji rozpoczął niemal szalony dodruk dolarów – wszystko w imię walki z kryzysem. Przez trzy miesiące zwiększył swą sumę bilansową z 4,2 bln do przeszło 7,1 bln dolarów. Rezerwa Federalna kupowała wszystko: od obligacji skarbowych, hipotecznych i korporacyjnych, po jednostki ETF inwestujących w papiery dłużne.

Nowoczesna Teoria Monetarna w USA

Apetyty polityków są jednak większe. Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) myśli więc nad tym, co jeszcze zrobić, by dodatkowo poluzować swoją luźną politykę monetarną. To, że ta jest już ekstremalnie luźna, chyba nikomu teraz nie przeszkadza. Wygląda to tak, jakby w Fedzie zasiedli niemal sami zwolennicy kontrowersyjnej Nowoczesnej Teorii Monetarnej. Ta zakłada niemal stały dodruk waluty.

Jak na razie FOMC zdecydowało utrzymać…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści