Górniczy gigant zrealizował transakcję o wartości 14 mln dolarów za pomocą blockchaina

Największa na świecie firma górnicza – BHP Group ogłosiła dziś, że zakończyła transakcje handlu rudą żelaza o wartości 14 milionów dolarów. Wykorzystała ona platformę blockchain opracowaną przez kanadyjską firmę technologiczną – MineHub Technologies.

Redukcja fizycznych procesów dokumentacji

Transakcja została przeprowadzona pomiędzy BHP, a China Baowu Steel Group, spółką zależną największego na świecie producenta stali – China Baoshan Iron & Steel, powszechnie znanego jako Baosteel.

BHP ogłosiło swoje plany dokonania tej transakcji na blockchainie w zeszłym miesiącu.

Jak podał portal Reuters, firma BHP do przeprowadzenia transakcji wykorzystała platformę blockchain, pozwalającą na cyfrowe przetwarzanie warunków umowy, wymianę dokumentów i zapewniającą widoczność ładunków w czasie rzeczywistym. Wdrożenie łańcucha bloków przez BHP stanowi rzekomo część planu digitalizacji procesu dokumentacji w handlu towarami.

„Branża handlu towarami masowymi potrzebuje cyfrowej rewolucji, aby zredukować fizyczne procesy dokumentacji”.

– powiedział dyrektor ds. sprzedaży i marketingu BHP, Michiel Hovers.

Cyfrowe innowacje BHP i Baowu

Baowu od dawna inwestuje w cyfryzację handlu z wykorzystaniem technologii łańcuchów bloków. W maju firma zawarła transakcję zakupu w chińskich juanach, z inną czołową spółką górniczą – Rio Tinto. Transakcja ta również odbyła się przy pomocy blockchaina.

Zaangażowanie BHP w branżę blockchain sięga roku 2017, kiedy to współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, ujawnił dla portalu Cointelegraph, że firma o wartości 92 mld dolarów buduje zdecentralizowaną aplikację, służącą do śledzenia zasobów naturalnych.

W lutym 2019 roku, gigant górniczy z powodzeniem przetestował również technologię DLT, we współpracy z japońską firmą spedycyjną NYK.

Blockchain zdobywa coraz więcej zastosowań

Technologia łańcucha bloków zaczyna być wykorzystywana coraz częściej, w różnych branżach.

W ostatnim czasie pisaliśmy o firmie BitFlyer, która pracuje nad platformą opartą o blockchain. Pozwoli ona na zdalne przeprowadzanie zgromadzeń akcjonariuszy. W tym samym czasie, prężnie rozwija się polski projekt, który w przyszłości może posłużyć jako platforma do zdalnego głosowania – mowa o iVoting.

Na początku czerwca, Bank Centralny…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści