Najnowszy komputer kwantowy od Honeywell osiągnął dwukrotnie lepszy wynik niż jego konkurent z IBM. Czy zagrozi Bitcoinowi?

Zgodnie z ogłoszeniem Honeywell, dowiadujemy się, że jego komputer kwantowy osiągnął pojemność dwukrotnie większą niż IBM i inne konkurencyjne maszyny Google. To najnowsze dziecko producenta z Karoliny Północnej jest najpotężniejszą maszyną na świecie, pojemność kwantową na poziomie 64.

Zgodnie z ogłoszeniem Honeywell, dowiadujemy się, że jego komputer kwantowy osiągnął pojemność dwukrotnie większą niż IBM i inne konkurencyjne maszyny Google. To najnowsze dziecko producenta z Karoliny Północnej jest najpotężniejszą maszyną na świecie, pojemność kwantową na poziomie 64.

– czytamy w oświadczeniu.

Dla porównania, najnowszy komputer kwantowy IBM, Raleigh, w styczniu tego roku osiągnął wynik pojemności na poziomie 32. Warto też dodać, że objętość kwantowa to metryka stworzona przez IBM, która polega na mierzeniu możliwości kwantowych i poziomów błędów.

Serce najnowszego dzieła Honeywell zawiera komorę różnicową o wielkości piłki do kosza. Znajdziemy tam próżnie z pięciokrotnie mniejszymi cząstkami niż ta, znajdująca się w kosmosie. Jest ona chłodzona ciekłym helem do temperatury 10 stopni Fahrenheita, gdzie właśnie wtedy atomy praktycznie przestają wibrować.

„W komorze pola elektrycznego lewitują pojedyncze atomy, 0.1 mm powyżej pułapki jonowej, krzemowego układu pokrytego złotem wielkości około jednej czwartej. Naukowcy świecą laserem w te dodatnio naładowane atomy, aby wykonywać operacje kwantowe”.

– wyjaśnił Honeywell.

Zdaniem Forbesa, po sukcesie jaki odniósł Honeywell, producent planuje udostępnić swoją technologię innym firmom. Wg Tony’ego Uttleya, prezesa Honeywell Quantum Solutions, koszt takiej usługi to około 10 tysięcy dolarów za godzinę użytkowania. Mimo, że w chwili obecnej nie znamy liczby potencjalnych klientów firmy, to jednak zgodnie z oświadczeniem wiemy, że jednym z nich jest JPMorgan Chase. Forbes ogłosił, iż jego zespół planuje użyć maszyny do choćby budowania systemu wykrywania oszustw.

Uttley powiedział, że do 2025 roku, Honeywell zamierza osiągnąć objętość kwantową na poziomie 640.000 co spowoduje dziesięciokrotny wzrost w stosunku do stanu dzisiejszego.

Jaki wpływ może mieć komputer kwantowy na Bitcoina?

Otóż, jak podawały media w 2017 roku, taka maszyna musiałaby mieć około 2500 kubitów mocy obliczeniowej. Pozwoliło by to na 

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści