SoftBank traci Jacka Ma Alibaby i publikuje najgorsze straty w historii

Współzałożyciel Alibaba, Jack Ma, rezygnuje z zarządu japońskiego giganta technologicznego i głównego sponsora Blockchain SoftBank. Po 13 latach ścisłego zaangażowania w SoftBank, najbogatszy człowiek w Chinach opuszcza zarząd, a SoftBank odnotowuje największe straty operacyjne w swojej historii.

Według raportu japońskiego pisma Nikkei z 17 maja, ogłoszenie Ma odejście z Softbank’s Vision Fund odnotowało rekordowe straty w wysokości 1,8 biliona jenów (16,7 miliarda dolarów). Firma poinformowała, że ​​całkowite roczne straty Softbanku wyniosły 1,36 biliona jenów (12,7 mld USD) w roku kończącym się 31 marca.

Najbogatszy człowiek w Chinach opuści zarząd Softbanku 25 czerwca
ogłaszając wiadomość na corocznej konferencji zysków w poniedziałek. Softbank zaproponował także trzech nowych dyrektorów. Proponowani dyrektorzy to: dyrektor finansowy SoftBank Yoshimoto Goto, dyrektor generalny Cadence Design Systems, Lip-Bu Tan, i Yuko Kawamoto, profesor w Waseda Business School. Nowi kandydaci do zarządu zostaną oficjalnie zaproponowani na corocznym zgromadzeniu akcjonariuszy SoftBank 25 czerwca.

Jak donosi Nikkei, SoftBank powiedział, że decyzja o opuszczeniu zarządu była na prośbę Ma. Po założeniu chińskiego giganta handlu elektronicznego Alibaba w 1999 roku, Ma jest rzekomo najbogatszym człowiekiem w Chinach, z majątkiem o wartości netto ponad 41 miliardów dolarów. Wiadomość pojawia się po tym, jak Ma ustąpił ze stanowiska prezesa Alibaby we wrześniu 2019 r., gdzie nadal jest członkiem zarządu. Najwyraźniej decyzja miliardera o odejściu z SoftBank jest częścią przeniesienia uwagi na działalność filantropijną.

SoftBank jest największym inwestorem w Alibaba, podobno posiadającym około 25% akcji. Ogromne roczne straty SoftBanku były spowodowane głównie niefortunnymi inwestycjami w firmy takie jak WeWork i Uber, zaostrzonymi przez pandemię koronawirusa. Jak donosi Cointelegraph, inwestycja w WeWork kosztowała SoftBank 24 miliardy USD.

SoftBank jest głównym graczem blockchain

Japońska międzynarodowa spółka holdingowa konglomeratów, SoftBank i jej kierownictwo są również znani ze współpracy i inicjatyw związanych z blockchain, a także inwestycji w Bitcoin (BTC). Pod koniec 2019 r. SoftBank wprowadził kartę debetową z wbudowanym portfelem kryptowaluty. Wcześniej SoftBank dołączył do współpracy, aby wraz z gigantem technologicznym IBM i TBCASoft przyjąć platformę płatności telekomunikacyjnych typu blockchain między operatorami.

Masayoshi Son, założyciel i CEO SoftBank, znany jest z nieco niefortunnej inwestycji Bitcoin. Syn podobno zainwestował w Bitcoin, gdy kryptowaluta osiągnęła swój rekordowy poziom pod koniec 2017 roku. Miliarder stracił podobno ponad 130 milionów dolarów dzięki inwestycjom w krypto.

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści