Jak się zarejestrować i czym jest Bitwala

Blockchain w bankowości

Technologia Blockchain coraz częściej wymieniana jest jako spore zagrożenie dla rynku bankowości. Jej prostota i wykluczenie podmiotów trzecich z transakcji wpływa znacząco na ich szybkość oraz obniżenie kosztów. Dodatkowo blockchain posiada wiele innych zalet jak np. bezpieczeństwo transakcji, decentralizacja i transparentność. Nie dziwi więc, że banki niechętnie patrzą w stronę kryptowalut wyczuwając w nich spore zagrożenie.

A co się stanie jeśli uda nam się połączyć system bankowości z przyszłościową technologią blockchain? Czy uzyskamy tym idealną hybrydę banku z możliwością transakcji kryptowalutami?

Wygoda konta bankowego z kryptowalutami

W 2015 r. w Berlinie Jörg von Minckwitz, Jan Goślicki i Benjamin P. Jones utworzyli usługę bankową Bitwala opartą na technologii blockchain. W październiku 2018 r. ogłoszono ich partnerstwo z niemieckim solarisBank, który obsługuje wszystkie rachunki bankowe. Bitwala jako pierwsza łączy w sobie zarówno depozyty Bitcoin, jak i euro w jednym miejscu, z bezpieczeństwem i wygodą konta bankowego. Na ten moment Euro jest jedyną walutą fiducjarną, którą obsługuje Bitwala, ze względu na wcześniejsze problemy firmy. Przed 2018 r. Bitwala była produktem globalnym umożliwiającym wymianę Bitcoina i Altcoinów na ponad 20 walut fiducjarnych na dowolne konto bankowe w ponad 200 krajach. Niestety po utracie licencji Visa na karty przedpłacone Bitwala musiała wstrzymać swoje usługi. Obecnie oprócz konta bankowego możemy korzystać również  z karty debetowej Mastercard, aplikacji mobilnej oraz kantoru BTC/ Euro. Bitwala oprócz konta bankowego oferuje portfel kryptowalut. Przez aplikację mobilną Bitwala możemy również obsługiwać portfel Ethereum.

W jaki sposób skorzystać z usług Bitwali?

Aby móc założyć konto bankowe w Bitwala musimy być obywatelem kraju należącego do Unii Europejskiej. Proces rejestracji jest prosty,szybki i bezpłatny. Sama strona Bitwala przetłumaczona jest na dwa języki: niemiecki i angielski.

Jeśli założysz i zweryfikujesz konto klikając w ten link otrzymasz 15€ na konto w ciągu 15 dni roboczych, które możesz dowolnie wypłacić.

https://app.bitwala.com/r/_KCBe8YK

Korzystanie z Bitwala jest bardzo proste i intuicyjne. Każdy krok przy rejestracji bądź późniejszym używaniu jest dokładnie wyjaśniony. 

Przy samej rejestracji w zakładce Preliminary podajemy podstawowe dane:

 1. imię, 
 2. nazwisko
 3. email
 4. nasze obywatelstwo 
 5. dokument, którego użyjemy przy weryfikacji konta.

Dodatkowo musimy zaznaczyć czy płacimy podatki w USA oraz zaakceptować regulamin oraz warunki korzystania z konta.

Po uzupełnieniu danych na maila otrzymujemy link aktywujący.

Przechodzimy do zakładki Personal.

Tutaj podajemy:

 • swoją płeć
 • datę i miejsce urodzenia
 • numer telefonu (konieczny do procesu weryfikacji) 
 • narodowość
 • status zatrudnienia
 • adres zamieszkania
 • numer telefonu (konieczny do procesu weryfikacji)

Jeśli nasz adres zamieszkania różni się od adresu zameldowania podanego na dokumencie tożsamości musimy podczas późniejszej weryfikacji video posiadać dokument potwierdzający nasz adres zamieszkania. Jeśli chcielibyśmy zamówić kartę debetową do konta przyjdzie ona właśnie na ten podany przez nas adres przy rejestracji. Karta do konta jest bezpłatna.

Po przejściu tej zakładki podajemy informację o podatkach w kolejnej części Legal. W przypadku obywateli naszego kraju musimy zaznaczyć opcję, że nie mamy żadnego numeru podatkowego, gdyż nasze państwo takiego nie nadaje.

Na samym końcu czeka nas weryfikacja tożsamości poprzez rozmowę wideo z pracownikiem. Mamy tutaj do wyboru: skorzystać z kamery w laptopie albo zainstalować na telefonie aplikację co jest sugerowane, gdyż smartphony mają lepsze aparaty niż laptopy. Przy próbie weryfikacji możemy otrzymać informację iż niestety w danej chwili wszyscy konsultanci są zajęci, ale można wybrać opcję powiadomienia sms jeśli weryfikacja będzie już mogła być przeprowadzona. Sam ten proces jest krótki, odpowiadamy na kilka ważnych pytań (oczywiście w języku angielskim, ale pytania są dość proste, a w razie komplikacji konsultant je cierpliwie powtórzy). Musimy oczywiście okazać też dokument tożsamości i podać na końcu kod, który otrzymaliśmy smsem.

Zakładanie portfela kryptowalut jest równie proste i zajmuje niewiele czasu. Warto jednak pamiętać o tym, że portfel nie jest automatycznie zakładany podczas otwierania naszego konta bankowego i musimy założyć go osobno jeśli chcemy.

Dodatkowo dla zabezpieczenia możemy włączyć 2FA, ale nasze logowanie zawsze jest potwierdzone dodatkowo przez kod wysłany nam sms-em nawet jeśli korzystamy z 2FA.

Czy warto korzystać z takiego rozwiązania?

Bez względu na to czy w przyszłości technologia blockchain będzie miała realny wpływ na bankowość, Bitwala udowadnia, że łatwe jest posiadanie konta bankowego i portfela kryptowalut w jednym miejscu. Jest to zdecydowanie duży krok w stronę połączenia tych dwóch światów ale również udowadnia, że bankowość wcale nie musi obawiać się kryptowalut i technologii blockchain, a wręcz może z sukcesem korzystać z tych rozwiązań aby się rozwijać.

Autor: Janusz Zieliński

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści