Japonia włączy CBDC do oficjalnego planu gospodarczego

Rząd japoński planuje uwzględnić w swoim oficjalnym planie gospodarczym, walutę cyfrową banku centralnego (CBDC). Informacja pojawiła się 10 dni po ogłoszeniu przez Bank Centralny Japonii, że rozpocznie on eksperymenty związane z cyfrowym jenem, aby sprawdzić jego możliwości, z technicznego punktu widzenia.

Według Nikkei, rozważania na temat CBDC zostaną włączone do Planu Honebuto Rewitalizacji Gospodarczej i Fiskalnej (Honebuto Plan for Economic and Fiscal Revitalization). Plan Honebuto jest podstawą japońskiej polityki gospodarczej i fiskalnej, a raport mówi, że rząd „rozważy CBDC przy jednoczesnej koordynacji z innymi krajami”.

Japonia i CBDC

Po tym jak Chiny rozpoczęły testy swojego cyfrowego juana, japoński rząd przyspieszył przygotowania do własnego CBDC. W marcu, w wywiadzie dla portalu Cointelegraph Japan, Kozo Yamamoto, członek Izby Reprezentantów Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) i były urzędnik Ministerstwa Finansów, wezwał Japonię do jak najszybszego wdrożenia CBDC:

„Jeśli Japonia nie wyda waluty cyfrowej, a ludzie na świecie będą używać innych walut cyfrowych, japoński jen zostanie zapomniany i straci swoją suwerenność”.

Zmiana stanowiska nastąpiła szybko. W lipcu 2019 roku Bank Japonii utrzymywał, że „nie ma żadnego planu emisji CBDC”. Jednak w raporcie w tym miesiącu, zapowiedział, że zacznie eksperymentować z cyfrową walutą banku centralnego.

Zdaniem Nikkei, to japoński rząd, a nie Bank Centralny Japonii, ma ostateczne prawo do oceny, czy należy emitować CBDC, czy nie.

CBDC na świecie

W lutym banki centralne Wielkiej Brytanii, strefy euro, Japonii, Kanady, Szwecji i Szwajcarii ogłosiły plan współpracy, w zakresie badań nad emisją cyfrowych walut.

Kilka dni temu informowaliśmy, że Bank Centralny Litwy, 9 lipca, rozpocznie przedsprzedaż swojej CBDC – LBCOIN.

Bank Centralny Kanady opublikował ostatnio notatkę analityczną dla swoich pracowników, w której stwierdził, że CBDC powinno być podobne do zwykłego pieniądza.

Pod koniec maja Francja przetestowała cyfrowe euro, co okazało się być sukcesem. Bank Centralny Francji przeprowadził test emitując obligacje w postaci security tokenów, a następnie rozliczając je w cyfrowych euro.

Według opublikowanego w ubiegłym roku sondażu…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści