Japonia nie zmieni opodatkowania kryptowalut

Minister finansów Japonii, Taro Aso, wypowiedział się na temat podatku od kryptowalut. Odpowiadał na pytanie zadane przez członka Japan Restoration Association, Shuna Otokity, w czasie posiedzenia Komisji Spraw Finansowych, która miała miejsce 2 czerwca.

Japonia, kryptowaluty i podatki

„Z 1 900 bilionów jenów [17,6 mld USD] aktywów finansowych posiadanych przez gospodarstwa domowe w Japonii, około 900 bilionów jenów [8,4 mld USD] jest obecnie przechowywanych jako depozyty gotówkowe, co jest nienormalne”

– powiedział Aso.

Japonia to zresztą dziwny kraj. Z jednej strony słynie z nowych technologii i tego, że już w 2017 r. uznał BTC za środek płatniczy, z drugiej, jest tam wiele osób, które utrzymują oszczędności w gotówce. Wynika to z tego, że mamy tam do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, zaś seniorzy nie są otwarci na mobilne płatności.

japonia kryptowaluty

Minister finansów mówił zaś dalej, że dziś trudno byłoby w ogóle przekonać znaczną część inwestorów w Japonii do kryptowalut, a to oznacza, że nie ma konieczności korygowania obecnej stawki podatkowej.

Dlaczego to takie ważne? W Japonii prawie wszystkie dochody związane z kryptowalutami – z handlu, wydobycia czy pożyczek – są klasyfikowane jako dochody różne, więc podlegają stawce aż 55 proc. Jednak kraj opodatkowuje zyski z aktywów według stawki 20 proc. Dlatego zwolennicy BTC chcieliby, by rząd dokonał korekty przepisów dot. rozliczania zysków z kryptowalut.

Ograniczenie dźwigni

W czasie spotkania Otokita, zwracając…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści