Kamil Zubelewicz, członek RPP, krytykuje obniżanie stóp procentowych

Polityka monetarna banków centralnych na całym świecie budzi coraz większe kontrowersje. Chodzi o obniżki stóp proc. Teraz na ten temat wypowiedział się członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Kamil Zubelewicz.

Zubelewicz: RPP popełniło błąd

Ultrałagodna polityka pieniężna nie jest potrzebna. Sprowadza się do promowania konsumpcji i wydatków socjalnych kosztem oszczędności i inwestycji. W sytuacjach kryzysowych ułatwia państwu powiększanie kompetencji właścicielskich, przez co zamiast dyskusji o sensowności ewentualnych regulacji w danej branży, mamy dodatkowo problemy z efektywnym zarządzaniem majątkiem wspólnym”

– powiedział Zubelewicz w czasie rozmowy z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. To pierwsza tak mocna wypowiedź z wewnątrz RPP dot. ostatnich posunięć polskich władz.

Wszystkie modele prezentowane Radzie wskazują na niedowartościowanie złotego. Polityka jego nadmiernego osłabiania jest dla mnie niezrozumiała. Kurs walutowy jest czynnikiem ryzyka, gdyż ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy, to odwracanie się społeczeństwa od tracącego na wartości złotego”

– dodał.

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści