Komisja Europejska przekazała 1,1 mln dolarów organizacji charytatywnej na rozwój projektu opartego o blockchain

Irlandzka organizacja charytatywna – Oxfam Ireland, otrzymała od Komisji Europejskiej dotację w wysokości 1 mln euro (ok. 1,124 mln dolarów) na opracowanie opartego o łańcuch bloków projektu pilotażowego, który dzięki technologii blockchain zapewni pomoc ofiarom globalnych katastrof.

Blockchain pomaga

Jak podały w piątek lokalne media – Irish Times, w ramach projektu o nazwie „UnBlocked Cash”, Oxfam będzie partnerem francuskiego startu-pu – Sempo, który wykorzysta technologię blockchain do efektywnego dostarczania pomocy ofiarom globalnych katastrof.

Caroline Reid, koordynator ds. komunikacji w Oxfam Irlandia, skomentowała projekt:

„Innowacja UnBlocked Cash umieszcza osoby dotknięte katastrofą i ich społeczność w centrum procesu decyzyjnego związanego z ich świadczeniami gotówkowymi i tworzy globalne wyzwanie, jakim jest bezpośrednie połączenie instytucji i osób prywatnych”.

Reid dodała, że inicjatywa ta umożliwia udział zarówno małych, jak i dużych dostawców i odbiorców w „ekosystemie odbudowy gospodarczej opartym na społeczności lokalnej”, który ostatecznie pobudziłby różne segmenty gospodarki światowej.

Jak wynika z raportu, inicjatywa została opracowana w taki sposób, aby beneficjenci programu otrzymali inteligentne vouchery, które można wykorzystać do zakupu towarów od lokalnych sprzedawców.

Program będzie rozszerzany na inne rejony

Projekt, który opiera się na łańcuchu bloków Ethereum, znajduje się już w drugiej fazie próbnej i jak dotąd obsługuje ponad 5000 odbiorców i 100 lokalnych dostawców.

Od momentu rozpoczęcia pierwszej fazy testów, czas realizacji i koszty udzielenia pomocy uległy znacznemu skróceniu, odpowiednio o 96% i 60%.

Oxfam zaznaczył, że dzięki dotacji program zostanie rozszerzony na inne duże regiony Pacyfiku oraz ewentualnie na Afrykę Subsaharyjską i Karaiby. Organizacja w tej sposób zbada, jak inicjatywa może złagodzić problemy grup społecznych znajdujących się w trudnej sytuacji.

Oxfam Ireland jest jednym z sześciu beneficjentów nagrody Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). W całości wynosiła ona 5 mln EUR (ok. 5,6 mln USD) i była przyznawana w ramach programu „Blockchains for Social Good”.

Rada otrzymała 176 wniosków od różnych firm związanych z blockchainem, a jednocześnie zleciła uczestnikom opracowanie skalowalnych, przejrzystych i wywierających duży wpływ rozwiązań opartych o blockchain, które mogłyby zostać wykorzystane do…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści