Kryptowaluty i największa gra na planecie

Często spotykanym widokiem jest kolejka potencjalnych milionerów przed kolekturami. Osoby odwiedzające punkty sprzedaży i przyjmowania losów za niewielką kwotę kupują sobie marzenia. W zdecydowanej większości przypadków się one nie zrealizują, ale kto z nas nie kupił losu przed kumulacją i nie rozmarzył się o nabyciu nowego samochodu i jachtu jeśli szczęście by się do niego uśmiechnęło.

Rozwój i adopcja kryptowalut

Kryptowaluty niezmiennie budzą ogromne emocje. Ich wykorzystanie w różnych dziedzinach jest coraz bardziej popularne. Jako waluta wirtualna, obecna wyłącznie w internecie przyczynia się do globalizacji nie zwracając uwagi na jakiekolwiek ograniczenia.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tematom adopcji kryptowalut oraz gier losowych.

Naturalnym następstwem wzrostu wartości kryptowalut jest też popularyzacja ich wykorzystania w różnych dziedzinach życia codziennego. Kryptowalutami możemy już opłacić rachunki, zapłacić za zamówione jedzenie albo internetowe zakupy. Zagłębiając się w temat adopcji kryptowalut oraz ich popularyzacji natrafiliśmy na pewien projekt, który przyciągnął nasza uwagę, ale o tym w dalszej części artykułu.

Duże wygrane, duży rynek, duże liczby

W 2017 r. globalny rynek loterii wyniósł 302,3 mld USD, a do końca 2025 r. ma osiągnąć 379,7 mld USD Najwyższa wygrana we wszystkich grach losowych w Polsce padła 10 maja 2019 roku w Eurojackpot i wyniosła 193 396 500,00 zł. Jeżeli zwiększymy skalę z Polski na cały świat to otrzymamy ciekawy wynik największej minimalnej gwarantowanej nagrodzie głównej w wysokości 100 000 000$. Tak więc nie ma co ukrywać, mówimy tutaj o dużych kwotach i są to nie tylko wygrane, ale cały rynek.

Tak duże sumy motywują do pozornie niemożliwych rzeczy. Stefan Mendel to Australijczyk rumuńskiego pochodzenia, który opracował przepis na złamanie systemu. Kilkanaście razy wygrał nie za pomocą szczęścia a dzięki matematyce. W Australii nielegalne stało się wykupywanie wszystkich losów przez jednego człowieka. Następnie zabroniono wykupować wszystkich losów przez grupę ludzi i tak właśnie rzucano mu kłody pod nogi. Stefan przeniósł się do USA gdzie nawet FBI i CIA prowadziły śledztwo związane z jego działaniami. Finał historii był taki, że mimo 30 mln dolarów nadwyżki, w 1995 Stefan ogłosił bankructwo a próba wygrania w Izraelu skończyła się oskarżeniem o oszustwo i 20 miesiącami w więzieniu.

Co wspólnego mają kryptowaluty i gry losowe

Na początku musimy zrozumieć czym jest generator liczb losowych i jakie są różnice między nim a klasycznym losowaniem. Generator liczb losowych to program komputerowy generujący losowy ciąg liczbowy. Obecnie najczęściej wykorzystywane są w kryptografii albo statystyce do symulacji różnych procesów. Największą zaletą generatorów jest ich szybkość. Jest to rozwiązanie, nadające losowaniom zupełnie nowy wymiar, wykluczając jakiekolwiek wątpliwości odnośnie procesu losowania.

Oprócz generatorów popularne też są klasyczne wersje gier losowych jak np. losowanie liczb z wykorzystaniem  piłeczek jak w Lotto. Wraz z rozwojem technologii coraz bardziej popularne stają się generatory, gdyż wykorzystywane są na platformach online.

Obecnie można spotkać dwa rodzaje kasyn z kryptowalutami. W jednym z nich płatność możliwa jest tylko poprzez kryptowaluty. W drugim z nich oprócz zwykłych walut dostępne są też te wirtualne. Przy tych drugich mamy większą pewność, że dany serwis ma już doświadczenie ze standardowym kasynem. Już w 2012 r. powstała pierwsza gra bukmacherska Satoshi Dice oparta na technologii blockchain. W grze Satoshi Dice wykorzystano ciekawe rozwiązanie. Mianowicie zakłady z kostkami Satoshi można wysyłać bez dostępu do strony internetowej ani uruchamiania oprogramowania klienckiego. Aby zagrać, transakcja Bitcoin odbywa się na jeden ze statycznych adresów obsługiwanych przez usługę, z których każdy ma różne wypłaty. Usługa określa, czy zakład wygrywa, czy przegrywa, i wysyła transakcję w odpowiedzi na wypłatę do zwycięskiego zakładu lub zwraca niewielką część zysków domu do zakładu przegrywającego.

Global Game Coin

Nawiązaliśmy kontakt z Global Game International i od razu zaznaczamy, że nie mamy tutaj do czynienia ze start-upem, ponieważ historia firmy sięga okresu 2000-2009. Wtedy członkowie zespołu nabierali doświadczenia pracując jako freelancerzy dla innych projektów związanych z loteriami. Obecnej firma obsługuje klientów z ponad 50 krajów w 40 językach, a z jej oprogramowania korzysta już około 20 brandów, m.in.: lottomat.com, redfoxlotto.com, somoslotto.com i wiele innych. Strony GG International nie są dostępne w Polsce, ponieważ monopol na loterie posiada polski rząd. W/w adresy można odwiedzić korzystając  z VPN.

W roku 2017 pojawiła się najbardziej ambitna wizja i projekt w historii firmy: GG World – loterii bazującej na podobnym koncepcie co Powerball czy Eurojackpot, ze wspólna pulą nagród dla wszystkich krajów biorących w niej udział. W trakcie akcji pozyskiwania środków opracowany zostaje Global Game Coin, token ERC20, kontrakt: 0x7f969c4d388ca0ae39a4fddb1a6f89878ca2fbf8. GGC daje posiadaczom możliwość otrzymywania regularnych bonusów, opartych na sprzedaży losów GG World. Projekt został finalnie uruchomiony w listopadzie 2019, a GG World daje graczom możliwość zdobycia największej minimalnej gwarantowanej głównej wygranej na świecie, wynoszącej 100 000 000$.

Trzy bonusy

Każdy posiadacz tokenów otrzyma 1$ (wypłacany w ETH) za każdy posiadany token GGC, gdy po raz pierwszy padnie główna wygrana GG World Lottery.

W początkowym okresie działania GG World, wszyscy posiadacze tokenów GGC będą otrzymywać comiesięczny bonus oparty na sprzedaży losów GG World Lottery (1% od dochodu ze sprzedaży losów). Od momentu gdy główna wygrana GG World Lottery padnie po raz pierwszy i wypłacony zostanie bonus 1, bonus 2 będzie wypłacany za każdym razem, gdy padnie główna wygrana. Będzie to 1% od każdej głównej wygranej, rozdzielany między wszystkich posiadaczy GGC, proporcjonalnie do liczby posiadanych tokenów.

Każdy posiadacz GGC otrzyma bonus w wysokości do 2$/token (wypłacany w ETH), za sam fakt przechowywania go w swoim portfelu. Bonus ten jest związany z kolejną grą GG World, o której szczegółowe informacje zostaną opublikowane wkrótce.

Obecnie token ten jest listowany na giełdzie BitBay w parze do BTC.

Przyszłość gier losowych

Bardzo możliwe, że wraz z rozwojem technologii będziemy mogli już niedługo dzięki kryptowalutom brać udział w globalnej loterii na blockchainie. Żyjemy w ciekawych czasach mogąc oglądać jak ten wciąż młody rynek zaczyna mieć wpływ na kolejne branże.

Wirtualne waluty dzięki swoim cechom dają ogromne możliwości poprzez brak ograniczeń związanych z różnymi walutami fiducjarnymi w krajach. Równocześnie tak jak to miało miejsce w wielu przypadkach, pozwolą wynagradzać osoby wierzące w projekt – tym razem – największej gry na planecie.

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści