Litwa uruchomi swoje CBDC jeszcze w tym miesiącu

Przedstawiciel Banku Centralnego Litwy ogłosił, że 9 lipca, Bank Litwy (BoL), rozpocznie przedsprzedaż CBDC, zwanego LBCOIN. Sama moneta zostanie wyemitowana 23 lipca.

LBCOIN – kolekcjonerskie CBDC

Technicznie LBCOIN jest CBDC bazującą na łańcuchu bloków NEM, emitowaną przez bank centralny Litwy. Sama instytucja finansowa jednak, woli nazywać ją „pierwszą na świecie cyfrową kolekcjonerską monetą opartą na blockchainie”.

Rzeczywiście, LBCOINy będą emitowane w celach kolekcjonerskich Dzieje się to w ramach rozwoju badań nad blockchainem i jego możliwościami, powiedział dla portalu Cointelegraph Pavel Lipnevič – kierownik projektu LBCOIN.

Bank Centralny Litwy zamierza sprzedać 24.000 LBCOINów. Będą one dostarczane w pakietach po sześć sztuk, a każdy z nich będzie kosztował 99 euro. Na każdym tokenie znajdzie się portret jednej z 20 litewskich postaci historycznych, które podpisały deklarację niepodległości kraju w 1918 roku. Osoby te są podzielone na sześć kategorii: księża, prezydenci, dyplomaci, przedsiębiorcy, naukowcy i urzędnicy miejscy.

Token wymienisz na srebrną monetę o wartości 19,18 euro

Po nabyciu tokenu z każdej z sześciu kategorii, kolekcjonerzy będą mogli wymienić go na fizyczną srebrną monetę. W przeciwieństwie do tokenów, srebrne monety będą uznawane za prawny środek płatniczy o wartości 19,18 euro.

Lipnevič wyjaśnił, że to doświadczenie pomoże BoL kontynuować badania nad blockchainem,

„LBCOIN pomaga w zdobyciu praktycznego doświadczenia w emisji (swego rodzaju) detalicznej waluty cyfrowej Banku Centralnego (CBDC) w rzeczywistym środowisku – w tym przypadku niszowej dziedzinie numizmatyki – która będzie funkcjonować jako „plac zabaw” z kontrolowanym ryzykiem dla banku centralnego i użytkowników detalicznych”.

Według Lipneviča, „cenne problemy prawne, technologiczne i związane z bezpieczeństwem cybernetycznym, zostały już napotkane i rozwiązane, wykazując stromą krzywą uczenia się”.

W niedawnym wywiadzie dla Reuters, Marius Jurgilas, zastępca prezesa banku centralnego, nazwał LBCOIN „prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym eksperymentalnym placem zabaw, na którym testuje się różne reinkarnacje CBDC”.

Rozpoczęcie przedsprzedaży planowane…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści