LocalBitcoins twierdzi, że darknetowe transakcje spadły o 70%

LocalBitcoins, główna giełda kryptowalutowa P2P, rzekomo zdołała znacznie ograniczyć ilość przestępczych transakcji na swojej platformie w 2020 roku.

Platforma P2P odnotowała ponad 70% spadek transakcji z rynków darknet od września 2019 r. Do maja 2020 r., Twierdzi LocalBitcoins.

Jukka Blomberg, dyrektor ds. Marketingu w LocalBitcoins, powiedział, że spadek ten jest odpowiedzią na przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i KYC przyjęte przez platformę we wrześniu 2019 r.

Obliczenia opierają się na analizie blockchain przeprowadzonej przez dużą firmę Elliptic zajmującą się analizą kryptowalut, a także własnymi „narzędziami klastrowania LocalBitcoins”.

Spadek jest nadal zauważalny pomimo załamania handlu bitcoinami w 2019 roku

70-procentowy spadek transakcji związanych z darknetem może wydawać się nieznaczny, ponieważ LocalBitcoins doświadczył ogromnego spadku ilości handlowanych bitcoinów (BTC) w 2019 r. W związku z tym tygodniowe wolumeny handlu bitcoinami na giełdzie spadły z prawie 14 000 BTC w styczniu 2019 r. Do około 4000 BTC w styczniu 2020 r., Według danych z Coin Dance.

Jednak między wrześniem 2019 r. A majem 2020 r. LocalBitcoins odnotowały jedynie 20% spadek wolumenu obrotów BTC, w porównaniu ze średnią 5000 BTC do 4000 BTC w tygodniowym obrocie.

Global BTC trading volumes on LocalBitcoins
Globalne obroty BTC na LocalBitcoins. Źródło: Coin Dance

LocalBitcoins twierdzi, że odnotowuje zdrowy wzrost w ostatnich miesiącach

Oprócz widocznego postępu w walce z nielegalnymi transakcjami na swojej platformie, LocalBitcoins odnotowuje pewien wzrost wydajności, powiedział Blomberg.

„Patrząc na ostatnie 2-3 miesiące, widzimy już zdrowy trend wzrostowy i dzieje się to we wszystkich regionach po raz kolejny, wskazując na duże zapotrzebowanie”

– dodał wykonawca.

LocalBitcoins powiedział, że liczba rejestracji nowych klientów wzrosła o ponad 50% od początku 2020 r. – z około 4000 nowych codziennych rejestracji do ponad 6000.

„Szybko rosnąca liczba nowych klientów w naturalny sposób jest oznaką zdrowego popytu i dużego przyszłego potencjału LocalBitcoins”

– zauważył Blomberg.

Analitycy twierdzą, że LocalBitcoins jest głównym miejscem nielegalnych transakcji

Niektórzy analitycy kryptowalut utrzymują, że LocalBitcoins ułatwia dużą liczbę nielegalnych transakcji finansowych.

Według ostatniego raportu CipherTrace, LocalBitcoins otrzymało ponad 99% funduszy kryminalnych wśród fińskich giełd w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. Firma twierdzi również, że fińskie giełdy mają najwyższy odsetek kryminalnych BTC otrzymanych trzeci rok z rzędu, 12% wszystkich BTC pochodzi bezpośrednio ze źródeł kryminalnych.

Wcześniej w 2020 r. Firma wywiadowcza ds. zagrożeń IntSights opublikowała kolejny raport, w którym twierdzi, że platformy P2P, takie jak LocalBitcoins, przyczyniają się do prania pieniędzy. Startup powiedział, że takie nielegalne działania często wiążą się ze znacznym brakiem regulacji.

Jak mówi Blomberg, jako fińska firma LocalBitcoins współpracuje z fińskimi władzami tylko w zakresie przepisów dotyczących kryptowalut. W ubiegłym roku LocalBitcoins powiedziało, że Finlandia aktywnie pracuje nad nowymi przepisami zmieniającymi ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy zgodnie z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi AML.

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści