Oszustwo na InPost – nowa forma kradzieży

Oszuści nadal nas atakują. Niedawno pisaliśmy o aresztowaniu członków grupy, która oszukiwała ludzi „na BLIK-a”. Teraz w sieci grasują hakerzy, którzy próbują się włamać na nasze urządzenia za pomocą „SMS-u z InPost”.

SMS z InPost

inpost

O co konkretnie chodzi? Hakerzy wysyłają SMS-y z informacją o konieczności pobrania aplikacji w celu otrzymania kodu odbioru do paczkomatu. Problem polega na tym, że przesyłany link nie prowadzi nas do strony z aplikacją, a jedynie instaluje wirusa, który może spowodować m.in. utratę kontroli nad rachunkiem bankowym.

– Kod odbioru otrzymasz po pobraniu naszej nowej aplikacji https://APPINP0ST.COM – tak dokładnie brzmi SMS. Co znamienne, oszuści wysyłają te fałszywe wiadomości SMS z linkiem do osób, które faktycznie oczekując na odbiór przesyłki w Paczkomacie. Wiadomość podpisują jest jako „Ważne”. Oszustwo wykryją osoby spostrzegawcze, bowiem w nazwie InPost zamiast litery „O” oszuści wpisali „0”. Jeśli jednak ktoś tego nie dostrzeże, trudno tak na prawdę zauważyć różnicę.

W następstwie zainstalowania wirusa oszuści będą mogli m.in. przechwycić SMS-y od banku, przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym i ostatecznie okraść nasze konto z oszczędności.

InPost informuje, że otrzymanie kodu odbioru nie jest uzależnione od posiadania aplikacji. Każdy, kto korzystał z paczkomatów, wie, że kod przesyłany jest bezpośrednio na podany firmie adres e-mail, w wiadomości SMS oraz dodatkowo dostępny jest w InPost Mobile.

– Zachowajcie ostrożność i nie dajcie się złowić na fałszywe wiadomości. Aplikację pobierajcie wyłącznie z zaufanych źródeł, tj. ze sklepów Google Play i App Store. Więcej o bezpieczeństwie na stronie: https://inpost.pl/bezpieczenstwo – ostrzega firma w swoim komunikacie opublikowanym na Facebooku.

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści