PKB Polski spada najmocniej od kilkunastu lat

Jeśli ktoś liczył na to, że Polska ponownie w dobie kryzysu będzie „zieloną wyspą”, mamy dla niego złe wieści. Pierwszy kwartał 2020 roku przyniósł największy spadek produktu krajowego brutto od kilkunastu lat. Dane dot. PKB Polski nie mogą dziś nikogo cieszyć.

PKB Polski spada przez zamrożenie gospodarki

pkb polski

PKB Polski spada mocno w wyniku wprowadzonych w połowie marca zakazów dot. prowadzenia działalności gospodarczej. Już w I kwartale 2020 roku realny produkt krajowy brutto Polski był o 0,5 proc. mniejszy niż kwartał wcześniej. To dane Głównego Urzędy Statystycznego.

– Prezentowany szybki szacunek PKB za I kwartał 2020 r. uwzględnia pierwsze efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom epidemii. Metody i źródła danych wykorzystane do szacunku PKB nie uległy zmianie – tłumaczy GUS.

Jak na razie dane poprawiają jeszcze liczby z II i III kw. 2019 roku. Dzięki nim roczny wzrost PKB jest na poziomie powyżej zera i wynosi 1,9 proc. To niestety i tak najgorszy wynik od 2013 roku. Eksperci twierdzą…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści