Shopping Cart 0 - zł 0,00 0

Czy wiesz jak rozliczyć się z kryptowalut za 2017 rok?

Zastanawialiście się może w jaki sposób poprawnie rozliczyć się z dochodu z kryptowalut, oraz jakie czekają nas zmiany w nadchodzącym roku, jeżeli chodzi o prawo odnośnie wirtualnej waluty?
Jakie konsekwencje grożą za nierozliczenie się z dochodu i czy urząd skarbowy ma dostęp do naszych kont na giełdzie?
Odpowiedzi na te pytania, i nie tylko, udzielili nam eksperci z firmy Profit Plus rozwiewając tym samym mity i niejasności związane z kryptowalutami.

Poniżej krótki spis treści i zarazem odnośniki do wideo na YouTube:

1. W pierwszym materiale mowa jest o nowych regulacjach prawnych kryptowalut jakie mają nastąpić w 2018 roku oraz o tworzeniu ICO w Polsce.

2. Czy urząd skarbowy sprawdza konta giełd kryptowalut? 

3. Umowa barterowa a kryptowaluty, czy trzeba płacić podatek?

4. W ostatnim materiale dowiemy się jak poprawnie rozliczyć się z dochodu z kryptowalut.

Załączam również klika fragmentów z naszego poradnika, który się pojawi już przed Nowym Rokiem, na temat aspektów prawnych dotyczących kryptowalut:

Czy musimy udostępniać swój dokument tożsamości do weryfikowania swoich danych konta?

Podczas weryfikacji konta często wymagane jest przesłanie skanu dokumentu tożsamości. Giełdy kryptowalut w Polsce nie mają akredytacji KNF, dlatego nie powinny wymagać od nas tego dokumentu. Jednak na mocy ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu musimy takowe dokumenty przedstawiać. Możemy zakrywać niektóre dane, które nie są potrzebne przy weryfikacji. Jednak wszystko jest uzależnione od polityki wewnętrznej giełdy i w przypadku wymogu przedstawienia pełnego dokumentu możemy co najwyżej poszukać innej alternatywnej firmy.
Przetwarzanie danych osobowych natomiast przez instytucje posiadające akredytację KNF mogą przetwarzać nasze dane osobowe bez pytania się o naszą zgodę, muszą tylko przed podjęciem takiej sytuacji nas o tym powiadomić. W przypadku giełd kryptowalut, każdorazowe użycie naszych danych musi być poprzedzone udzieleniem przez nas zgody.

Rozliczanie przychodu związanego z handlem kryptowalutami

Dochód ze sprzedaży krytpo jest zaliczane do źródła przychodu jakim są prawa majątkowe. W związku z tym składamy PIT36, ponieważ tam się wykazuje prawa majątkowe i tak wykazujemy dochód do opodakowania. Nie musimy w ciągu roku płacić zaliczek i płacimy tak jak jest termin zapłaty podatku, czyli do 30 kwietnia roku następnego. Trzeba pamiętać, że aby obliczyć ten podatek musimy pierw wyliczyć sobie przychód, czyli wszystko co zarobiliśmy na kryptowalutach i pomniejszamy to o koszty, czyli kwotę jaką wpłaciliśmy. Jako przychód traktujemy tylko wymienioną kryptowalutę na walutę fiducjarną.
Przykład:
W marcu kupiliśmy 1 bitcoina za kwotę 5000zł. W grudniu postanowiliśmy skorzystać ze środków naszej inwestycji, gdy 1 bitcoin kosztuje już 50 000 zł. Jednak mamy zamiar spieniężyć 0,2 BTC o równowartości 10000zł. Pozostała część bitcoina zostaje dalej na naszym portfelu, czy giełdzie.
W momencie wymiany 0,2 BTC na złotówki uzyskaliśmy przychód o wartości 10000zł. Odejmujemy koszta, czyli kwotę inwestycyjną o wartości 5000zł. Ostatecznie naszym realnym przychodem jest 5000zł, za które musimy odprowadzić podatek dochodowy. 
Pozostałe 0.8 BTC do momentu, aż nie wymienimy go na walutę FIAT nie musi być wykazywane jako nasz przychód. Trzeba pamiętać, że obowiązek podatkowy nie dotyczy pieniędzy przelanych z giełdy na rachunek bankowy tylko już podczas wymiany kryptowaluty na złotówki na giełdzie.

Miłego oglądania 🙂

 

———————–

Więcej informacji na temat kryptowalut znajdziesz w pierwszym tomie poradnika, który będzie dostępny w sklepie jeszcze przed Nowym Rokiem. 

A w nim m.in:

?Czy jest kryptografia
?
Jak zrozumieć Blockchain
?
Czym są kryptowaluty
?
Bitcoin
?
Ethereum
?
Kopanie kryptowalut
?
Giełdy
?
Inwestycje – jak bezpiecznie zacząć?
?
Bezpieczeństwo w sieci, czyli jak nie dać się okraść!
?
Prawo a kryptowaluty


Dla pierwszych 50 osób promocja! Nie chcesz przegapić okazji? Zapisz się już dziś !

[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści