PRZEPADŁY setki milionów złotych!! Zamknięcie BITMARKET.PL – druga największa polska giełda zamyka się z pieniędzmi klientów.

Druga największa polska giełda kryptowalut Bitmarket.pl zamknęła swoją działalność wraz z depozytami swoich użytkowników.

Z nocy na dnia 9go lipca 2019 na głównej stronie platformy Bitmarket.pl pojawił się komunikat:

“Szanowni Użytkownicy,
Z przykrością informujemy, że w skutek utraty płynności, z dniem 08.07.2019 roku, Serwis Bitmarket.pl/net został zmuszony zakończyć swoją działalność. Będziemy informować Państwa o dalszych krokach.”

Zablokowany został dostęp do konta, przez co nie można wypłacić żadnych środków.

Bitmarket.pl był również jednym z głównych dostarczycielem płynności największych polskich kantorów w Polsce jak: Flyingatom oraz Quark Kantor znany jako Bitcoin-Warszawa.

Wszystko to było prawdopodobnie spowodowane domniemanym ostatnim włamaniem na giełdę, po którym to wymuszony zmianę haseł wszystkim swoim użytkownikom. 

Pomimo, że nigdy giełda oficjalnie nie poinformowała o kradzieży środków, to powyższe domniemanie można wytłumaczyć tym, że podczas włamania nie wiedzieli jak zatrzymać atak i zablokowali wszelkie wypłaty.
Aby zapanować nad tym, jedyną szansą był reset haseł użytkowników i wygenerowanie nowego zabezpieczenia 2FA. Następnie aby nie wzbudzić uwagi, wolno odblokowywali możliwość wypłat kolejnym użytkownikom, dzięki czemu opanowali panikę i zachowali w ten sposób minimalną płynność. Niestety najwidoczniej nie udało im się tego utrzymać.

Z nieoficjalnych źródeł nie jest to pierwsza kradzież na tej giełdzie, co mogą potwierdzać wyłącznie podobne akcje resetu hasła, które miały już kilka razy miejsce w historii Bitmarketu.

Na ten moment jedyną działającą częścią Bitmarket.pl jest ich portal informacyjny Atlas,
jednak nie ma na nim żadnej informacji dotyczącej informacji o zamknięciu giełdy.

Giełda Bitmarket.pl była drugą co do wielkości giełdą kryptowalut, która oferowała handel bitcoinem, litecoinem w parze do polskiej złotówki. Powstała w 2014 roku i jako jedyna w Polsce oferowała obrót kryptowalutami z wykorzystaniem dźwigni finansowej.
W przeciągu 6 lat zmieniła kilkukrotnie właściciela a ostatnim z nich była brytyjska spółka Kvadratco Services Limited. 
Głównym inwestorem była estońska spółka Gyptrade OU, należąca do grupy IQ Partners S.A., która jest właścicielem jeszcze takich spółek jak GreenCash czy Igoria Trade- obsługująca wpłaty i wypłaty złotówek na giełdzie BitBay.net

Po godzinie 1:00 pojawił się komunikat funduszu giełdowego IQ Partners S.A:

Zarząd IQ Partners S.A. _dalej: “Spółka”_ informuje, iż w dniu 7 lipca 2019 roku uzyskał informację od Prezesa Zarządu Gyptrade OU z siedzibą w Talinie _Estonia_, spółki zależnej od IQ Partners S.A., dotyczącą ryzyka zamknięcia w najbliższym czasie giełdy kryptowalutowej prowadzonej w domenie Bitmarket.pl z uwagi na brak możliwości regulowania zobowiązań przez operatora giełdy tj. spółkę Kvadratco Services Limited z siedzibą w Londynie _Wielka Brytania_.

Jeśli spełni się czarny scenariusz i użytkownikom nie zostaną zwrócone ich środki, to będziemy mieć do czynienia z największym zamknięciem polskiej giełdy w historii bitcoina. Przypominamy, że ostatnie na tak wielką skalę zamknięcie miało miejsce w październiku 2016 roku i dotyczyło giełdy Bitcurrex z  siedzibą w Łodzi.

Jak tym razem była to ogromna skala dowiemy się zapewne już za kilka dni. Będziemy na bieżąco informować Was o przebiegu sytuacji.

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści