Quadriga CX była piramidą – uważają śledczy

Quadriga CX, znana, upadła giełda kryptowalut z Kanady, była ponoć piramidą finansową. Taką teorię wysnuli  śledczy badający aferę związaną z firmą.

Quadriga CX piramidą?

„To, co miało miejsce na Quadriga, było staroświeckim oszustwem zapakowanym we współczesne technologie. Nie ma nic nowego w piramidach finansowych, nieautoryzowanych transakcjach funduszami klientów i przejmowaniu aktywów”

– napisała Komisja Papierów Wartościowych w Ontario (OSC) w opublikowanym parę dni temu raporcie.

quadriga cx

To owoc trwającego blisko rok dochodzenia OSC. Jak odkryto, straty inwestorów wcale nie były spowodowane tym, że po śmierci właściciela spółki stracono hasła do portfeli giełdy.

„Większość strat aktywów – ok. 115 mln CAD (84 mln USD) – była wynikiem oszukańczych transakcji na platformie. [Gerald] Cotten [właściciel giełdy – przyp. bitoin.pl] otwierał własne rachunki pod fałszywymi nazwiskami, zapisując na rachunkach nieistniejące aktywa w walutach i kryptowalutach, którymi handlował z niczego niepodejrzewającymi klientami”

– napisano w raporcie.

Ustalono też, że Cotten pokrywał straty firmy z depozytów klientów, „co oznacza, że Quadriga działała jak piramida finansowa”.

Milionowe straty

Wiadomo, że 28 mln CAD (20 mln USD) Cotten stracił, bowiem bezmyślnie inwestował te środki na innych giełdach z kryptowalutami. Cześć środków wydał na własne wydatki.

„Pod koniec działalności Quadriga prawie nie miała aktywów i działała jak obrotowe drzwi – depozyty nowych klientów były natychmiast przekierowywane na pokrycie wypłat innych klientów”

– napisano dalej w raporcie.

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści