Rekordowy skok gotówki w obiegu

W czasie pandemii Polacy chyba nie ufali bankom. Masowo wypłacali gotówkę z bankomatów. W marcu i kwietniu w obiegu przybyło ponad 46 mld złotych.

Rekordowy skok gotówki, która jest w obiegu

Z najnowszych danych banku Pekao wynika, że w samym kwietniu wartość gotówki w obiegu wyniosła 272,8 mld zł. To o 20,2 mld zł więcej niż miesiąc wcześniej. W marcu wzrost wyniósł 26,3 mld zł. Nominalnie był to największy skok w historii.

W marcu 2020 r. gotówki w obiegu było z kolei o 21,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W kwietniu już 29,4 proc. To zaś najwyższy wynik w historii tego typu danych. Ta sięga zaś 1998 r., czyli okresu, gdy płatności za pomocą kart i przez sieć nie były jeszcze tak – delikatnie mówiąc – popularne.

Co się dzieje?

Rekordowy skok gotówki

Jaki jest tego powód? Przecież teoretycznie w dobie pandemii Polacy powinni chcieć płacić za zakupy za pomocą kart i przez sieć, by nie zarazić się koronawirusem. Działo się inaczej. Może powodem tego były fake newsy, które można było znaleźć w Internecie, które sugerowały, że w bankach brakuje już banknotów i monet? A może chodziło o coś innego? Powrócił strach przed upadkami banków, jaki pamiętamy z 2008 r.?

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści