Satoshi Nakamoto przelał swoje bitcoiny?

Po raz pierwszy od 11 lat zostały ruszone bitcoiny z pewnego portfela, na który wpłynęło 50 monet. Były one nagrodą górniczą zdobytą w pierwszych miesiącach działania BTC. Czy Satoshi Nakamoto przelał swoje bitcoiny?

Według danych z eksploratora blockchain, blockchain.com, adres 17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh, który od 2009 roku był nieaktywny (podczas, gdy wtedy otrzymał nagrodę górniczą w wysokości 50 BTC), dnia 20 maja wykonał pierwszy przelew środków na inne adresy.

Podczas, gdy 40 BTC dalej jest nieaktywne, to pozostałe 10 BTC prawdopodobnie trafiło do miksera. Zostały one przesłane na adres multisig. Przez to wyśledzenie końcowego portfela jest bardzo trudne do osiągnięcia.

Spadek ceny

Wraz z tą informacją rynek zanotował dość mocny spadek, o czym zatweetował Luke Martin:

W chwili pisania artykułu, kurs BTC wynosi 9350$.

Czy portfel należy do Satoshiego?

Po ujawnieniu transakcji, padło dużo podejrzeń, że owy portfel należy do Satoshiego Nakamoto. Według zapewnień Craig’a Wright’a (który uważa się za prawdziwego Nakamoto i również podał ten portfel w sądzie jako swój), to wcale nie on zrobił tę transakcję.

W czasie pierwszej transakcji na portfelu, tylko trzy osoby wiedziały o istnieniu Bitcoin. Był to sam Satoshi Nakamoto, Hal Finney (który już dawno nie żyje) oraz Martti Malmi. 

Padają więc teorie podejrzewające o dokonanie transakcji żonę Finneya, Marttiego Malmiego, oraz samego Satoshiego Nakamoto. Bardzo złożone transakcje, z adresu, na które trafiła część całej kwoty, czyli 10 BTC, pokazują, że ktoś chce ukryć ostateczny cel owych środków.

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści