Szwajcaria nie zmieni prawa podatkowego ze względu na blockchain

Zdaniem Rady Federalnej, Szwajcaria nie musi zmieniać swoich obecnych przepisów podatkowych, aby objąć nimi rozwiązania oparte na blockchainie oraz DLT.

Szwajcarskie prawo podatkowe „sprawdziło się” w odniesieniu do technologii blockchain

Na posiedzeniu w dniu 19 czerwca, Rada Federalna zajęła się kwestią konieczności zmiany szwajcarskiego prawa podatkowego, w odniesieniu do branży blockchain. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem istniejące przepisy, w tym podatki od dochodów, zysków, majątku, zysków kapitałowych, a także VAT, „sprawdziły się”, jeżeli chodzi o technologię łańcuchów bloków oraz DLT.

„W związku z tym nie są konieczne żadne działania legislacyjne, wprowadzające nowe przepisy, które miałyby dotyczyć nowych instrumentów finansowych”.

– napisała Rada Federalna. Ponadto, organ zalecił, aby nie rozszerzać zakresu podatków od dochodów z kapitału własnego i tokenów udziałowych.

Szwajcarska Rada Federalna poświęca wiele uwagi technologii blockchain

Ostatnia decyzja Rady Federalnej jest następstwem wezwania tego organu w 2018 roku, do oceny potrzeby wprowadzenia zmian w szwajcarskim prawie podatkowym. W grudniu 2018 r. urząd stwierdził, że szwajcarskie regulacje podatkowe są odpowiednie dla nowych technologii, takich jak blockchain.

Rada Federalna Szwajcarii – organ wykonawczy kraju – poświęca wiele uwagi rozwojowi blockchaina, inicjując wiele działań, które mają na celu zwiększenie prawnego bezpieczeństwa tej branży. W marcu 2019 r. rozpoczęła ona konsultacje w sprawie dostosowania prawa federalnego do rozwoju łańcucha bloków. W listopadzie 2019 r.  wezwała do stworzenia lepszych ram regulacyjnych blockchaina.

Szwajcaria stała się jednym z najbardziej przyjaznych krajów jeżeli chodzi o prawo kryptowalutowe. Jest często określana mianem „krypto narodu”. Główne praktyki związane z kryptowalutami, takie jak handel i wydobycie, podlegają w Szwajcarii opodatkowaniu. W związku z tym osoby fizyczne, otrzymujące wynagrodzenie w cyfrowych aktywach, muszą zadeklarować swój majątek oraz zapłacić podatek dochodowy.

Co jeszcze słychać w Szwajcarii?

W ubiegłym roku Szwajcarski Bank Narodowy (SNB), we współpracy z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści