Kryptowaluty na 2020: Tezos (XTZ) – wprowadzenie do projektu

Poprzez swoją platformę, Tezos proponuje narzędzia do tworzenia smart kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji (dApps), podobnie jak Ethereum. Posiada jednak szczególną cechę, a mianowicie kod Tezosa ma się samoistnie aktualizować i poprawiać błędy. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania, developerzy chcą uniknąć hard forków, które zazwyczaj skutkują podziałami wśród społeczności i wewnętrznymi konfliktami.

Krótka historia i zarys projektu Tezos

Projekt został założony przez małżeństwo Arthura i Kathleen Breitman w 2014 roku. Małżonkowie są zarazem właścicielami spółki Dynamic Ledger Solutions, posiadającej prawa do kodu źródłowego Tezosa. Jest to zdecentralizowana platforma oparta o technologię blockchain, posiadająca własną kryptowalutę XTZ. W projekcie zastosowano algorytm konsensusu Proof of Stake. Oznacza to, że nowe monety są generowanie poprzez stake’owanie (lokowanie) XTZ na portfelach, nie zaś poprzez moc obliczeniową koparek.

Podczas ICO przeprowadzonego w lipcu 2014 roku, szwajcarska organizacja non-profit zebrała 232 mln dolarów – obecnie jest to 6 największe (pod kątem zebranych funduszy) ICO w historii. W pierwszej wyprzedaży tokenów zostało zakupionych 607 mln monet, co stanowi 80% całkowitej podaży. Kontrowersyjną ciekawostką jest fakt, że na tym etapie nie zostały zawarte informacje na temat ilości monet przeznaczonych na ICO ani hard cap zbiórki.

Skomplikowana przeszłość

Wokół projektu krąży kilka kontrowersyjnych historii związanych z niewywiązywaniem się z obietnic złożonych inwestorom. Już na samym początku pojawił się problem z możliwością upłynnienia monet. Tokeny nie były akceptowane na giełdach i przez długi czas się to nie zmieniało. Ponadto umowa była skonstruowana w sposób, który zakładał, że inwestorzy dokonali dobrowolnej wpłaty na rzecz projektu i nie mają żadnej gwarancji zwrotu środków.

Jeszcze zanim tokeny trafiły na giełdy, twórcy projektu ciągle przesuwając datę startu sieci testowej doprowadzając inwestorów do coraz większych wątpliwości. Zgodnie z obietnicami projekt testowy miał być gotowy na kilka miesięcy po zakończeniu ICO.  Jednak datę tę wielokrotnie przenoszono ze względu na wewnętrzne konflikty. Wskutek czego, w październiku 2017 roku, do Sądu Okręgowego w Kalifornii wpłynął zbiorowy pozew przeciwko Tezos’owi. W wyniku pozwu, SEC wszczął śledztwo przeciwko Tezos’owi w sprawie nielegalnego oferowania papierów wartościowych.

Finalnie wersja beta sieci została uruchomiona dopiero pod koniec czerwca 2018 roku i stała się główną siecią w połowie września, jednak to nie oznaczało końca problemów Tezosa. Jeszcze 10 czerwca 2018 roku Fundacja Tezos niespodziewanie ogłosiła, że rozpocznie procedury weryfikacji inwestorów, którzy zakupili tokeny. 

Jak działa Tezos?

Niektórzy mogą stwierdzić, że dostarcza takich samych rozwiązań jak inne blockchainy. Po zgłębieniu się w cechy szczególne, Tezos oferuje nam sporo ciekawych rozwiązań technicznych. 

Kod Tezos został napisany w całości od nowa. Blockchain pracuje na algorytmie konsensusu stawki – Liquid Proof of Stake. Dzięki czemu potrzebuje on dużo mniej mocy obliczeniowej do utrzymania sieci i zatwierdzenia transakcji. 

Zachęcamy również obejrzenie przygotowanego przez nas materiału wideo na temat projektu Tezos

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści