Trudność kopania BTC osiągnęła nowe ATH

W dniu 13 lipca 2020 roku, trudność wydobycia BTC, osiągnęła nowe ATH wynoszące 17,35 bln. Oznacza to wzrost o 9,89% w stosunku do poprzedniego rekordu z dnia 1 lipca, wynoszącego 15,78 bln.

Nowy rekord sugeruje, że w ostatnich tygodniach do sieci podłączyło się więcej górników, co spowodowało wzrost średniego 14-dniowego hashrateu, a następnie wzrost trudności wydobycia.

Mimo że od początku lipca cena BTC skonsolidowała się w wąskim przedziale od 9 100 do 9 500 dolarów, wydaje się, że zwiększona moc obliczeniowa jest wykorzystywana do kopania najpopularniejszej kryptowaluty.

Czy chińscy górnicy są odpowiedzialni za nowe ATH?

Podczas ostatniego halvingu, górnicy doświadczyli prawie 50-procentowego spadku przychodów w ciągu zaledwie jednej nocy. Spowodowało to, że górnicy, którzy dysponowali sprzętem o niższym poziomie wydajności, wstrzymali działalność ze względu na zbyt wysokie koszta.

Kiedy mniej górników wydobywa BTC, sieć Bitcoin automatycznie obniża trudność wydobycia. Ponieważ górnicy korzystają z mocy obliczeniowej, po zmniejszeniu trudności, duże kopalnie, mogą zazwyczaj wydobyć więcej BTC.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy sieć bitcoina doświadczyła dwóch korekt trudności, co pozwoliło dużym kopalniom, na uzyskanie wyższych zysków w krótkim okresie czasu.

Niższa trudność wydobycia przyniosła korzyści przede wszystkim górnikom z Sichuan w Chinach, gdzie energia elektryczna kosztuje około 0,03 dolara za kilowatogodzinę, ze względu na porę deszczową i dużą ilość elektrowni wodnych.

Chińscy górnicy ujawnili, że próg rentowności wynosi obecnie od 5 do 6 tys. dolarów przy takich cenach energii elektrycznej.

Według Dmitrija Uszakowa, dyrektora handlowego BitRiver, niski koszt energii elektrycznej, w połączeniu z szybką reakcją Chin na kryzys Covid-19, spowodował gwałtowny wzrost liczby koparek, podłączonych do sieci przez chińskich górników.

Ze względu na tę wzmożoną aktywność, górnicy stoją obecnie w obliczu najwyższej trudności wydobycia, w historii bitcoina.

Katalizatory cen Bitcoina

Biorąc pod uwagę ATH trudności wydobycia, 0,03 dolara/kWh w Chinach, oraz to, że do sieci jest podłączony nowszy, bardziej wydajny sprzęt górniczy, koszt wydobycia 1 BTC jest niski, i nadal przynosi zyski większości górników.

Uwzględniając fakt, że koszt wydobycia bitcoina w dużych kopalniach może wynosić nawet 5 000 dolarów, górnicy raczej będą sprzedawać swoje BTC, w celu pokrycia kosztów operacyjnych, niż je HODLować.

Co więcej, dzisiejszy historyczny wzrost trudności może może wywołać efekt domina pod względem wzrostu kosztów. To teoretycznie może skłonić górników do sprzedaży w celu ochrony rentowności.

Presja na sprzedaż, bitcoin…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści