UE tworzy specjalny fundusz walki z kryzysem

Czołowe państwa UE – Francja i Niemcy – zaproponowały właśnie stworzenie specjalnego funduszu rekonstrukcji gospodarki po kryzysie epidemicznym.

UE i nowy fundusz

Fundusz ma mieć wielkość 500 mld euro, czyli ok. 4 proc. PKB krajów UE. Jednocześnie oznacza to, że będzie stanowił ok. 50 proc.  wielkości obecnego budżetu Unii. Skąd wziąć takie środki? Poprzez emisje obligacji, za którymi stałaby Komisja Europejska. Te gwarantowane byłyby z kolei dochodami z budżetu UE.

Skąd taka decyzja UE? Czy chodzi tylko o ratowanie gospodarki? Ignacy Morawski z Bankier.pl uważa, że temat ma głębsze dno:

„Z Polski tego nie widać dobrze, ale UE znalazła się w egzystencjalnym kryzysie w ostatnich dwóch miesiącach. Brak solidarności finansowej w obliczu niespotykanego wcześniej załamania PKB sprawił, że w krajach dotkniętych kryzysem gwałtownie wzrosły antyeuropejskie nastroje. Nawet liberalni i proeuropejscy Włosi pisali, że integracja europejska bez solidarności traci sens (patrz na przykład artykuł profesora Uniwersytetu Chicago Lugiego Zingalesa). Łącząc to z faktem…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści