Whale Alert: oszuści ukradli przez ostatnie lata 38 mln USD w BTC

Użytkownik Twittera śledzący i analizujący blockchain głównej kryptowaluty, Whale Alert, ujawnił, że ​​w ciągu ostatnich czterech lat oszuści ukradli Bitcoiny (BTC) o wartości ponad 38 milionów dolarów.

Whale Alert: na tropie BTC i scamów

Whale Alert to „największy na świecie dostawca usług śledzenia i analizy blockchaina”. Jego ostatnie badanie sieci opiera się na danych z witryny Scam Alert. W jego ramach wzięto pod lupę dziesiątki różnych rodzajów oszustw.  Niektóre z nich obejmują rozdawanie „prezentów”, fałszywe giełdy kryptowalut, nieuczciwe ICO, usługi odzyskiwania zaginionych Bitcoinów, „oszustwa wideo” i złośliwe oprogramowanie.

Dowiadujemy się więc, że w 2017 r. oszuści ukradli inwestorom BTC około 5 mln USD w kryptowalucie. W pierwszym kwartale 2020 r. kwota ta wyniosła zaś 24 mln USD, czyli była 5-krotnie wyższa niż trzy lata temu. A rok przecież jeszcze trwa! Badanie Whale Alert przewiduje zresztą, że do końca roku liczba ta może wzrosnąć nawet o 50 milionów dolarów.

Elon Musk – ulubieniec oszustów

whale alert btc

Whale Alert przeprowadził też analizę przypadków wielu dobrze znanych incydentów z przestrzeni scamów. Jeden z najpopularniejszych – w którym oszuści podszywali się pod Elona Muska – pozwolił przestępcom zarobić ponad 130 000 USD w ciągu jednego dnia!

Fałszywe giełdy także są bardzo popularne. Jedna taka strona zarobiła dotąd ponad 1,5 miliona dolarów w samym 2020 roku. Według raportu ta konkretna strona (nie podano jej nazwy) pozostaje aktywna.

Whale Alert skomentował to w następujący sposób:

„Zmiana metody oraz wzrost jakości i skali [procederu] sugeruje, że [dziś] całe profesjonalne zespoły stoją za niektórymi z najbardziej udanych [scamów] i to tylko kwestia czasu, zanim zaczną stosować deepfakes, technikę, która z pewnością zrewolucjonizuje rynek oszustw.”

Wiemy też, że strony…

button

Leave a comment

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści