Wysokie opłaty transakcyjne ETH mogą zagrozić bezpieczeństwu Ethereum

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, przyznał w tweecie, że wyższa opłata transakcyjna w drugiej co do wielkości sieci blockchain otwiera drzwi do zagrożeń bezpieczeństwa. Powiedział jednak, że reforma rynku opłat EIP 1559 rozwiąże ten problem.

Chociaż dziś może to nie stanowić problemu dla bezpieczeństwa, wyższe opłaty w porównaniu z nagrodami za blok mogą stanowić zagrożenie dla sieci w perspektywie długoterminowej. To potencjalne ryzyko zostało przeanalizowane w artykule badawczym z Princeton.

Dla zwolenników Ethereum wnioski z badań stanowią dobrą argumentację dla Proof of Stake (PoS) zamiast Proof of Work (PoW). To kolejny powód, dla którego społeczność czeka na ETH 2.0.

W szczególności badanie wykazało, że “samolubne” wydobycie staje się prawdziwym zagrożeniem, zwłaszcza gdy opłaty transakcyjne przekraczają nagrody za blok. W artykule wymieniono kilka złośliwych zachowań wydobywczych, które mają sens z ekonomicznego punktu widzenia.

Jak EIP 1559 rozwiązuje ryzyko samolubnego wydobycia w Ethereum

Ethereum Poprawa Wniosek (EIP) 1559 , po raz pierwszy wprowadzony w kwietniu ubiegłego roku, wzywa do kilku zmian, które sprawiają, że opłaty transakcyjne na Ethereum są bardziej przewidywalne.

Aktualizacja EIP uczyniłaby sieć bardziej elastyczną poprzez dynamiczną zmianę rozmiaru bloku w oparciu o liczbę transakcji oczekujących na zatwierdzenie oraz pobieranie opłat od użytkowników w przypadku dużego zapotrzebowania, aby uniknąć zatorów.

Są dwa nowe rozwiązania, które mogą to osiągnąć: wypalona opłata podstawowa (zwana BASEFEE) za transakcje na Ethereum oraz napiwek dla górników. Opłata podstawowa będzie utrzymywać się na z góry określonym poziomie, w zależności od warunków sieciowych. W innym miejscu napiwek zachęci górników do ich pracy. Użytkownicy mogą zwiększyć napiwek, aby „pominąć” linię transakcji.

Spalanie ETH w opłatach transakcyjnych za pośrednictwem BASEFEE zapewnia model deflacyjny do podaży tokena. Zwiększa to długoterminowe bezpieczeństwo sieci. Zarządzanie gazem stanie się jaśniejsze. Podejście oparte na aukcji jest nieefektywne i powoduje nadpłaty w walidatorach blokowych.

Chociaż istnieją pewne alternatywy dla obecnego mechanizmu opłat, sam Buterin popiera EIP 1559.

Pamiętaj, gdy chcesz aby Twoja transakcja zawsze doszła na czas a cena paliwa nie wynosiła majątek, to polecamy sprawdzać aktualny najlepszy gas price na takich stronach jak https://ethgasstation.info/ .

Mój Newsletter

Zapisz się i nie przegap interesujących Cię treści